ABD Somali’de El Kaide’yle savaşıyor

New York Times gazetesi, Amerikalı komandoların Somali'de El Kaide'ye karşı mücadele ettiğini yazdı.

Adlarının açıklanmasını istemeyen Amerikalı yetkililere dayandırılan haberde, Amerikan komandolarının Somali’nin komşuları Etiyopya ve Kenya’daki gizli üsleri kullanarak, Somali’nin güneyinde opearasyonlar düzenlediği ifade edildi.

Haberde, Amerikan ve Etiyopyalı askeri yetkililerin, El Kaide üyelerinin yerlerinin saptanması konusunda istihbarat değişimi yaptığı, Amerikan birimlerinin Etiyopyalı meslektaşlarına casus uydulardan çekilen fotoğraflar temin ettiği ve Amerikan uçaklarının da Etiyopya’nın doğusundaki bir pistten kalkarak, El Kaide militanlarının bulunduğu sanılan yerlere hava saldırıları düzenlediği belirtildi.

Etiyopya ve Kenya’ya gizlice konuşlandırılan Amerikan komandolarının Somali topraklarına girdiği belirtilen haberde, adı açıklanmayan Amerikalı kaynakların, “1998’de Tanzanya ve Kenya’daki Amerikan büyükelçiliklerine yönelik saldırıları düzenleyen 3 El Kaide militanının yakalanması ya da etkisiz hale getirilmesiyle sonuçlanmasa da bu operasyonların başarılı geçtiğini” söylediği kaydedildi.

ABD Savunma Bakanlığı ise haberi doğrulamadı. Bakanlık sözcüsü Bryan Whitman, “Askeri operasyonlarımız konusunda bölgedeki müttefiklerimizle sıkı bir işbirliği içindeyiz. Her yerde, terörist faaliyetlerin izini sürüyoruz” demekle yetindi.

Amerikan uçakları Ocak ayında Somali’nin güneyine en az 2 hava saldırısı düzenlemişti.

Afrika’nın yoksul ülkelerinden Somali, 1991’den beri iç savaşın pençesinde. Dincilerin sahneye çıkmasıyla durum 2006’da radikal biçimde değişti. Ülkenin bir kısmında kontrolü ele geçiren dinciler, Aralık ayında Etiyopya birlikleri tarafından desteklenen Somali hükümet birlikleri tarafından bozguna uğratıldı.