ABD Suriye’ye karşı Güvenlik Konseyi kararı istiyor

ABD'nin, "Suriye'nin Lübnan'a müdahalesine ve İran'ın Lübnan'daki silahlı gruplara verdiği desteğe karşı" yeni bir Güvenlik Konseyi kararı istediği bildirildi.

ABD’nin BM Büyükelçisi John Bolton, BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın Suriye-Lübnan sınırının belirlenmesi, Lübnan’daki Hizbullah’ın silahsızlandırılması ve iki ülke arasında resmi diplomatik ilişkilerin kurulması önerilerini içeren son raporu doğrultusunda Güvenlik Konseyi’nin harekete geçmesi gerektiğini belirtti. John Bolton, “Bu aşamada Güvenlik Konseyi’nden bir kararın uygun olduğunu düşünüyoruz.” diye konuştu.

Fransa’nın BM Büyükelçisi Jean-Marc de la Sabliere de Güvenlik Konseyi kararına ihtiyaç duyulduğunu belirtti ancak ne tür önlemler alınması gerektiğine değinmedi. Güvenlik Konseyi’nin bu ayki Başkanı Çinli Büyükelçi Wang Guangya ise temkinli bir şekilde, “Bölge zaten karışık. Daha da karışmasını istemiyoruz. Güvenlik Konseyi kararı için çok da hevesli değiliz” açıklamasını yaptı.

Suriye ise Annan’ın raporuna ilişkin gönderdiği mektupta, son raporun Eylül 2004 kararının sınırlarını aştığını ve Suriye-Lübnan sınırının belirlenmesi ile iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin başlaması kararının her iki ülkenin iç işlerine ait konular olduğunu belirtti. Mektupta, yeni Güvenlik Konseyi kararlarının durumu istikrarsızlaştıracağı ve tansiyonu yükselteceği ifade edildi.