ABD tarafından kurulan ve Ortadoğu’nun izlendiği iddia edilen radar görüntülendi

Hatay'ın Hatay-İskenderun-Samandağ üçgeninde NATO adına kurulan ve ABD tarafından kullanıldığı iddia edilen Amanos Dağı'ndaki radar üssünün 1700 rakımlı Kiseciktepe mevkiinde geçen yılın ilk yarısında faaliyete girdiği iddia edildi.

Jiletli tel örgülerle çevrili altı dönümlük alan üzerine kurulan radar üssünden biri cephaneliğe benzer üç bina ile bir nöbetçi kulübesi ve alanın tamamında yer altı tesisleri ve bunlarla bağlantılı havalandırma boruları bulunuyor.

Tesisin tel örgü dışında kalan bölümünde ise hangara benzer bir yapı, bir gözetleme kulesi ile yer altı bağlantıları bulunan ve üzeri kapalı girişler yer alıyor. Hiç kimsenin bulunmadığı radar üssünde kullanılan teknoloji bina içerisinde ve yer altı tesislerinde gizlenirken, tel örgü içerisindeki binaların pencereleri ‘kalkanlarla’ korunuyor.

En az 10 metre genişliğinde yolu bulunan tesis, 30 KV yüksek gerilim hattına sahip. 30 bin voltluk elektrik enerjisi, tesise iki kilometre kala yeraltından binaya ulaşılıyor.

MİLLETVEKİLİ ÇAY: BU TESİS KESİNLİKLE TÜRKİYE’YE AİT DEĞİL

Tesisin yapımına 1998 yılında başlandığını ve daha önce tamamlanması gerekirken, uzun sürmesinin ‘Gizlilikten’ kaynaklandığını ve Ortadoğuya yönelik operasyonlar gündeme geldiğinde de acelece bitirildiğini ifade eden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Meclis Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi ve Hatay Milletvekili Fuat Çay, “Bize ulaşan bilgilere göre tesis geçen yıl bitirildi ve kullanılmaya başlandı.” dedi.

Uyduların Ortadoğu veya seçilmiş bölgeleri sürekli gözetleyip dinleyemeyeceği için 1700 rakımlı Amanos Dağı’nda kalıcı bir gözetleme-dinleme tesisine ihtiyaç duyulduğunu öne süren Milletvekili Çay, radar üssü hakkında şunları söyledi: “Bu tesis aracılığıyla yapılan dinleme ve gözetlemeler istenilen merkezlere (Washington, 6. Filo veya İncirlik Hava Üssü vs.) ulaştırmada kullanılıyor. Rakımın yüksek olması, sürekli dinleme ve gözetleme imkanı getiriyor. O nedenle tesis Amanos dağının tepesine yapılmış ve her tarafı gözetleyecek durumda. İnsansız çalışmaya veya az insanla çalışmaya göre programlanan teknoloji kullanılmış. Bu tesis kesinlikle Türkiyeye ait değil. Çünkü silahlı kuvvetlerimize ait olsaydı Meclise verdiğimiz soru önergesine ilgili yerlerden bilgi ve cevap gelirdi. Ama bırakın cevap gelmesini birçok yetkililerinin dahi tesisten haberi yok. NATO adına da yapılmış olsaydı yangından mal kaçırır gibi ve gizlilik içerisinde değil daha aleni yapılırdı. Ama yıllardır yapılan tesisten kimsenin bilgisi bulunmuyor.”

ABD HATAY’DAN ORTADOĞU’YU GÖZETLİYOR

Antakya merkeze bağlı Kisecik Köyü ile Arsuz Beldesi arasında Amanos Dağları’nın zirvesine kurulan tesis 1770 rakımda bulunuyor. Yapımına 1998 yılında başlanan ve 2004 yılının yaz mevsiminde tamamlanan radar tesisine araçla ulaşım neredeyse imkansız.

İskenderun Körfezi, Antakya merkez, Suriye ve Akdeniz karasularıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin çok net görüldüğü zirvede kurulan tesiste, kış şartları nedeniyle hiç kimse bulunmuyor.

Radar üssünün etrafı tel örgülerle çevrili ve kapısı zincirle kilitlenmiş. Hava sıcaklığının eksi 20 derece olduğu radar tesisinde her yer buz tutmuş durumda. İncirlik Üssü’nden ya da Türkiye’nin herhangi bir bölgesinden havalanarak Hatay hava koridorunu kullanıp Orta Doğu ülkelerine giden uçakları net bir şekilde görme imkanına sahip olan tepede kurulan radar tesisinin bugüne kadar kim ya da kimler tarafından kullanıldığı kesinlik kazanmadı.

Orta Doğu ülkelerini izlemek amacıyla kurulduğu ileri sürülen tesise, İncirlik Üssü’nden Amerikalı subayların gelip gittiği öne sürülüyor.
Tesisin inşaatında 2 yıl çalıştığını belirten Kisecik Köyü’nden Enver Aksoy, çalıştığı dönemde İncirlik’ten ve İstanbul’dan yabancı subayların tesise gelip inceleme yaptıklarını söyledi. Arsuz’a bağlı Hacıahmetli Köyü’nden Fevzi Uzun ise radarın yapımına 1998 yılında başlandığını ifade ederek, “Biz buraya gezmeye, piknik yapmaya geliyorduk. İnşaatın başladığı zamanlarda askerlerin gelip gittiğini görüyorduk; ama yakından görmedik. Bize söylenen bu radarın Amerika’ya ait olduğu ve ABD tarafından yaptırıldığı.” diye konuştu.
Hatay eski Valisi Abdulkadir Sarı, radarın NATO tarafından yapıldığını öne sürmüştü. Merkeze alınan Vali Sarı, “Türkiye NATO’nun önemli bir üyesidir. Dolayısıyla ülkemizde NATO kapsamında tesislerde bulunmakta. Bunlardan bir tanesi de Hatay’da bulunmakta. Bu gayet doğal olan bir şey. Tesisi NATO’nun kendisi kullanacak. NOTO sadece Türkiye ve ABD’yi kapsamaz, üyeleri arasında diğer ülkelerde vardır” açıklamasını yapmıştı.
İskenderun’da 1950’li yıllardan bu yana hizmet veren radar istasyonu varken, aynı il içinde ikinci bir radarın kurulması ve tesisin etrafından herhangi bir koruma bulunmaması dikkat çekti.
CHP Hatay milletvekilleri Fuat Çay ile Züheyr Amber, hükümet yetkililerinin NATO tarafından yaptırıldığını açıkladığı radar tesisi hakkında TBMM’ye soru önergesi vermişti.