ABD Türkiye’nin İran tavrından memnun

ABD, uluslararası krize dönüşen İran’ın nükleer programı konusunda Türkiye’nin tavrında sorun görmüyor.

Zaman’ın Ankara bürosunu ziyaret eden Wilson, gündeme ilişkin soruları cevapladı. Türkiye ile ABD arasında İran konusunda görüş ayrılığı bulunmadığını aktaran Wilson, “İran’ın nükleer silaha sahip olmayı amaçladığının farkında olan büyük bir topluluk var. Türkiye’nin bu görüşü paylaşan ülkeler arasında bulunduğuna inanıyoruz. Türk hükümetinden beklediğimiz ve zaten yaptığı şey: İran’a açık bir mesaj iletmesi, nükleer silahlardan vazgeçmesi ve uluslararası camia ile görüşmelere başlaması yönünde.” şeklinde konuştu. Hz. Muhammed’e hakaret içeren ve insanlar arasında nefret doğuran karikatürlerin yayınlanmasını da eleştiren Büyükelçi, “Bu karikatürler çirkin ve yakışıksızdır.” dedi.

Büyükelçi Wilson, ABD’nin Dışişleri Bakan Yardımcısı Robert Joseph’ın dün basına yansıyan, “Türkiye’den, İran’ın nükleer silah sahibi olmasını kabul etmeyeceği yönünde Tahran’a mesaj iletmesini bekliyoruz.” mealindeki sözlerine de açıklık getirdi. Ross Wilson, “Bir soruyla kendisinden, Türkiye’nin İran konusundaki pozisyonuna ilişkin yorum istendi. Kendisi de Türkiye’yi olaydan tümüyle ayrı tutarak bir cevap vermedi.” dedi. Wilson, son dönemde ABD’den Türkiye’ye yapılan üst düzey ziyaretlerin İran’la ilişkilendirilmesine de karşı çıktı: “Ziyaretler, ABD ve Türkiye yönetimleri arasındaki diyaloğun artmasını sağlamak için. Bu diyalog çerçevesinde, İran, Irak, Kıbrıs, AB gibi iki tarafı ilgilendiren her konu ele alınıyor.”

Türkiye’nin hassas olduğu Kerkük’ün statüsüne ilişkin kararı Irak halkının bu ülkenin Anayasası’na göre vereceğini belirten Amerikan Büyükelçisi, “Türk yetkililer, Kerkük’ün statüsü konusunda görüşlerini çok net biçimde ifade etti. Bizim görüşümüz, son kararı Irak halkının, Irak Anayasası’na bağlı olarak vermesi.” dedi. Bunun ne kadar zorlu ve hassas bir konu olduğunun Iraklı yöneticiler tarafından da anlaşıldığını vurgulayan Wilson, “Referandumla ya da başka bir şekilde, nasıl bir karar olursa olsun, hassasiyetle alınmasa gerekir.” ifadelerini kullandı.

Büyükelçi Wilson, Türkiye’nin açıkladığı “Kıbrıs Eylem Planı”na ülkesinin verdiği desteği de yineledi. Büyükelçi, “Kıbrıslı Türklere yönelik tecridin kalkmasını sağlamak istiyoruz. Kıbrıslı Türklere yönelik izolasyonun, çözüm yolunda ya da bölgedeki gerilimi azaltıcı yönde olmadığı görüşündeyiz. Ancak Kuzey Kıbrıs’a doğrudan uçuşlar yapılması konusunda çok emin değilim. Bu konu, ticari bir alan. Böyle bir talep olup olmadığından emin değilim.” diye konuştu.

Wilson, Türkiye’nin ısrarla gündemde tuttuğu PKK’nın Kuzey Irak’taki varlığıyla mücadele konusunda ise göstermelik değil kalıcı sonuç istediklerini aktardı. Türkiye’nin bu konudaki beklentilerine ilişkin bir soru üzerine Wilson şunları söyledi: “Benim elde etmek isteğim şey, etkili bir sonuç. Bu sizin anladığınız anlamda somut mu bilemiyorum ama… PKK terörünün yok edilmesi konusunda etkili ve kalıcı bir sonuç almak benim için daha önemli. Bu, göstermelik bir sonuçtan daha önemli.” Ross Wilson, PKK ile mücadele meselesini Türk hükümeti ile en üst düzeyde çalışarak çözmek istediklerini, bu konuda çeşitli yollar üzerinde çalışıldığını ve bazı girişimlerin de devam ettiğini söyledi.

Karikatürler çirkin

Hz. Muhammed’e (sas) hakaret içeren karikatürlerle başlayan gerilime ilişkin görüşlerini de açıklayan Wilson, “Bu karikatürler çirkin ve yakışıksız. İnsanlar arasında nefret, hoşgörüsüzlük ve bölünmeye yol açacak her düşünce, ister İslam karşıtı, ister Yahudi karşıtı, isterse Hıristiyan karşıtı olsun, bizim için kötü düşüncedir.” dedi.

Türkiye’deki iç siyasi tartışmalara ilişkin çok fazla yorumda bulunmak istemediğini söyleyen Ross Wilson, “Türkiye, son 50 yıldır ABD’nin yakın müttefiki. Biz demokratik seçimlerle işbaşına gelmiş hükümetlerle çalışıyoruz. Türkiye’nin demokratik sistemi, güvenlik ve istikrarın devamının güvencesidir. Bu gibi ortak değerler ilişkimizin de bir teminatıdır.” şeklinde konuştu.

Çekçe ve Rusça bilen Wilson, Türkiye görevinin öncesinde Washington’da 10 haftaTürkçe dersi aldı. Büyükelçi, Ankara için, “Bazen siyasetin ön plana çıkmasıyla diğer etkinlikler geri planda kalabiliyor. Bu anlamda Washington’a benziyor.” dedi.

Türkiye, Hamas’ı ikna ederse, iyi adım olur

Başbakan Erdoğan’ın, Hamas’ın zafer kazandığı Filistin seçimleri sonrasında verdiği mesajların doğru olduğunu belirten ABD Büyükelçisi Ross Wilson, Türkiye’nin bu örgüt ile İsrail yönetimi arasındaki arabuluculuk yapma isteğini olumlu karşıladı. “Hamas’ın terörizmden yana tercih kullanması” durumunda görüşmeyeceklerini ifade eden Wilson, “Önümüzde bir süreç var: Filistinlilerin seçim sonuçlarını sindirmesi ve hükümetin kurulması süreci. Bu süreç, Hamas’a kendisini ayarlaması için de fırsat veriyor. Türkiye’nin Hamas’ı ikna etmede yardımı, iyi bir adım olur. Türkiye, uzun yıllar boyunca Ortadoğu barış sürecine katkıda bulundu. Türkiye’nin, İsrail ve Filistin’le ilişkileri sürdürmede oynadığı rol barış sürecinin ilerlemesini sağladı.” şeklinde konuştu.

Büyükelçilik, Kurtlar Vadisi Irak filmiyle ilgili rapor yazmadı

Amerika’nın Ankara Büyükelçiliği, Türk-ABD ilişkilerinde etkileri olabileceğine dair yorumlar yapılan “Kurtlar Vadisi-Irak” filmi ile ilgili tartışmalara girmekten kaçınıyor. Amerikan Büyükelçiliği’nden bir yetkili, “Bu film bir eğlence, tarih değil.” değerlendirmesinde bulundu. Büyükelçilik kaynakları, basında çıkan haberlerin aksine filme ilişkin bir raporun kaleme alınmadığını belirtiyor. Basında yer alan bir haberde, büyükelçiliğin, filmle ilgili Washington’a olumsuz bir rapor gönderdiği öne sürülmüştü. ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson dün, Zaman Gazetesi’nin Ankara Temsilciliği’ni ziyaret etti. Wilson, Ankara Temsilcisi Mustafa Ünal, Haber Müdürü Salih Boztaş ve diplomasi muhabiri Süleyman Kurt’un sorularını cevaplandırdı.