ABD ve Avrupa yatırım kurumları Laiki Bankası’nın kötü kredisine talip

ABD ve Avrupa'dan yatırım kurumlarının, Laiki Bankası'nın "kötü" kısmının, "Kıbrıs Bankası'nda" tuttuğu yüzde 18,06'lık kısmına talip oldukları haber verildi.

ABD ve Avrupa’dan yatırım kurumlarının, Laiki Bankası’nın “kötü” kısmının, “Kıbrıs Bankası’nda” tuttuğu yüzde 18,06’lık kısmına talip oldukları haber verildi.

Rum Fileleftheros gazetesi “Laiki’nin Yüzde 18’ini İstiyorlar” başlığıyla manşete çektiği haberinde, son zamanlarda, Kıbrıs Bankası’nın tıraşlanmış (vergilendirilmiş) mevduatlarına da artan bir ilgi olduğunun gözlemlendiğini yazdı.

Elde ettiği bilgilere dayanarak, ilgili yatırımcıların, Laiki Bankası’nın kötü kredi kısmının yüzde 18’ini elde etmek için ödemeleri gereken miktarla ilgili ağız yoklamalarında bulunduklarını anlatan gazete, ilgili yatırımcıların bazılarının, konu hakkında ileri bir istişare aşamasında olduklarını kaydetti.

Kıbrıs Bankası sermayesinin yüzde 18,06’sının gerçeğe uygun değerinin, 381,55 milyon Euro olduğunu ifade eden gazete, Laiki Bankası’nın kötü kısmına olan ilginin, tesadüf olarak düşünülemeyeceğini aktardı.

Haberde, güncellenmiş memorandumun; bu miktarın, bağımsız bir danışmanlık veya denetim firmasına ya da uluslararası bir kuruma verilmesi; aynı zamanda “Islah Biriminin” Ocak ayı sonuna kadar bunda söz hakkına sahip olmaya son vermesi şeklinde bir ifadeye yer verdiğini anımsattı.