ABD ve İngiltere Irak’ı işgal etmeyi BM’den önce kararlaştırdı

ABD Başkanı George W. Bush ile İngiltere Başbakanı Tony Blair'in Irak'ı BM Güvenlik Konseyi'nden ne karar çıkarsa çıksın işgal etmeye karar verdikleri ortaya çıktı.

Şubat 2005’te yayınlanan kitabın ilk versiyonuda pekçok tartışmaya yol açmıştı. Bugün piyasaya çıkan yeni versiyonda, Sands, iki liderin 31 Ocak 2003’te yaptıkları görüşmenin notlarına yer verdi. Sands, kitaptaki notların iki liderin toplantısına katılan 6 danışmandan biri tarafından hazırlandığını söyledi.

Kitapta yer verilen nota göre Başkan Bush, askeri harekatın Mart ayında yapılmasının karara bağlandığını söylüyor. Aynı notlarda Başbakan Blair’in “Başkan’ın arkasında sağlam bir şekilde duracağına ve Saddam’ı silahsızlandırmak için herşeyi yapmaya hazır” olduğunu söylediği yer alıyor. Kitap, Bush’un BM Güvenlik Konseyi kararını siyasi açıdan işlerin daha kolay olmasını sağlayacağı için istediği belirtiliyor. Kitapta ayrıca, iki liderin pekçok seçeneği görüştüğü kaydediliyor.

İngiltere Başbakanlık sözcüsü, BBC’ye Irak’ı işgali giden sürecin derinlemesine incelendiğini söyledi. Sözcü, Başbakan Blair’in Avam Kamarası’nda 18 Mart 2003’te karar çıktıktan sonra İngiliz askerlerini Irak’a asker göndermeye söz verdiğini belirtti. Sözcü, Başbakanlık’ın Blair ile diğer liderler arasında görüşmeler konusunda bir açıklama yapmayacağını kaydetti.

ABD’nin Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Frederick Jones, özel görüşmeler konusunda Beyaz Saray’ın açıklama yapmayacağını kaydetti.