ABD yapımı Glock tabanca ele geçirildi

Midyat'ta Irak'tan getirilen 25 adet ABD yapımı Glock tabanca ele geçirildi.

Mardin’in Midyat ilçesinde, Mardin Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ekiplerinin düzenlediği operasyonda Irak’tan getirildiği belirlenen 25 adet ABD yapımı Glock marka tabanca ve 38 adet şarjör ele geçirildi. Son iki yılda Irak’tan Türkiye’ye yasa dışı yollarla sokulan ABD yapımı silahların terör örgütü PKK’ya parasal kaynak teşkil ettiği belirtildi.
Mardin Emniyet Müdürü İsmet Taşan, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, bölgede son iki yılda yapılan operasyonlar neticesinde kaçak yollarla Irak’tan Türkiye’ye sokulmak istenen 306 adet değişik marka tabanca, 33 adet uzun namlulu silah, 445 adet şarjör ve bunlara ait 2 bin 921 adet mermi ele geçirildiğini söyledi.

Son olarak Midyat ilçesinde kaçak yollarla Irak’tan getirilen 25 adet tabanca ve 28 adet şarjör ele geçirildiğini belirten Taşan, “Bugüne kadar ele geçirilen 306 tabancadan 129 adeti ABD yapımı X – ray cihazında takılmadan geçen suikast silahları olan Glock marka tabancalar ise dikkat çekiyor. Özellikle yasa dışı yollarla yurda sokulan silahlar teröre parasal kaynak teşkil ediyor.” dedi.

Taşan, terör örgütüne yönelik sürdürülen operasyonların aralıksız devam edeceğini, silah kaçakçılığı yapan çetelere de göz açtırmayacaklarını ifade etti.