ABD’de bir dönem sona erdi!

ABD sivil haklar hareketinin öncü seslerinden gösterilen Dorothy Height, 98 yaşında hayata veda etti.

Height’ın ABD’de ilk kez zenci bir başkanın seçilmesinden kısa bir süre sonra hayata veda etmesi, “gözleri açık gitmedi” yorumunu da beraberinde getirdi.

Height, Zenci Kadınlar Ulusal Konseyi’nin liderliğini yaptığı 40 yıl boyunca, cinsiyet eşitliği ve ABD ordusunda ırk ayrımına son verilmesi görüşlerinin savunuculuğunu yaptı.

Height, Afrika kökenli Amerikalıların haklarının en büyük savunucularından Martin Luther King’in 1963 yılındaki “Bir rüyam var” temalı tarihi konuşmasını yaptığı platformda da yer almıştı.

ABD’nin ilk siyah başkanı Barack Obama, Height’ı “sivil haklar hareketinin annesi” ve Amerikalıların kahramanı olarak tanımladı.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, “Dr. Height, hayatını eşitlik için savaşanlara adadı… ve atılan her adıma ve her kilometre taşına tanık olan sivil haklar hareketinin en üst düzeyindeki tek kadın oldu” dedi.

ÖMRÜNÜ IRKÇILIKLA MÜCADELEYE ADADI

1912 yılında Virginia’da doğan Height, 1930’larda sivil haklar ve cinsiyet eşitliği savunucusu olmadan önce sosyal hizmet eğitimi aldı.

Zencilere yönelik linçlerin durdurulması, silahlı kuvvetlerde ırk ayrımına son verilmesi, ceza hukuku sisteminin reform edilmesi ve kamusal alanlarda konaklama özgürlüğünün sağlanması konularında büyük bir mücadele verdi.

1950 ve 60’lı yıllara gelindiğinde ise Luther King ve sivil haklar liderlerinin gösterilerinin organizasyonunu üstlenmesinin yanı sıra çoğunlukla bu hareketin içindeki tek kadın oldu.

Height, 1994 yılında Başkanlık Özgürlük Madalyası ve 2004’te de Kongre Altın Madalyası’na layık görüldü. Bunlar, ülkenin en prestijli insan hakları ödülleri olarak gösteriliyor.

EĞER ŞARTLAR OLGUNLAŞMAMIŞSA…

Kongre’deki madalya töreni sırasında dönemin Başkanı George W. Bush, Height’ın Dwight D. Eisenhower’dan bu yana bütün başkanlarla tanıştığını ve “hepsine düşündüklerini olduğu gibi söylediğini” ifade etmişti.

BBC’nin Washington muhabiri Steve Kingstone’a göre, Height, en az giyim zevki kadar klas şu sözleriyle hatırlanacak:

“Eğer şartlar olgunlaşmamışsa, o zaman sen şartları olgunlaştırmalısın.”

BBC