ABD’de casus skandalı

ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin başdanışmanı Lewis Libby'e, Irak savaşına karşı eleştirileri göğüslemek için bazı gizli bilgilerin basına sızdırılması talimatını verdiği iddia edildi.

National Journal adlı haftalık siyaset dergisinin bazı mahkeme kayıtlarına ve adli yetkililere dayanarak verdiği haberde, CIA’de çalışan bir ajanın kimliğinin basına sızdırılması skandalıyla gündeme gelen Lewis Libby, Bush yönetimini zora sokan bu olayla bağlantılı olarak Irak savaşına dair gizli bilgileri içeren Ulusal İstihbarat Bilgileri (NIE)’ni basına sızdırması için “üstlerinden talimat aldığını” ifade etti. Haberde, ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney’nin de bu “üstler” arasında olduğu belirtildi.

Irak savaşı öncesi, Saddam’ın nükleer silah üretme çabasında olduğu şeklindeki, işgale haklılık kazandıracak gizli istihbaratın basına sızdırılması için üstlerinden talimat aldığını öne süren Libby, Irak’ın işgaline gerekçe olarak gösterilen nükleer silahların varlığı ile ilgili istihbaratının Bush yönetimi tarafından çarpıtıldığını iddia eden ABD’li diplomat Joe Wilson’un eşi ve eski CIA ajanı Valerie Plame’in kimliğinin basına sızdırılması davasında yalan ifade vermek ve adaleti engellemek suçlarından yargılanıyor.

Derginin haberinde, söz konusu talimatın, Joseph Wilson’un Irak savaşına yönelik eleştirilerini bastırmak için verildiği belirtildi. Haberde, Libby’nin büyük jüriye verdiği ifadelerden birinde daha Cheney’nin isminin geçtiği ve Plame’in kimliğinin basına sızdırılmasından bir ay önce Cheney’nin kendisine “kapalı, meraklı tavırla” Plame hakkında bilgi verdiğini söylediği kaydedildi.

Amerikan Senatosu’nun Demokrat temsilcilerinden Edward Kennedy, konuyla ilgili değerlendirmesinde, Cheney’nin diplomat Wilson’ı kötüleme çabalarının ulusal güvenliği riske atabileceğini belirterek, “Cheney’nin Irak savaşındaki yanlış yönlendirmeyi savunmadaki kinci tavrı açık. Eğer bu savaşı savunmak için gizli bilgileri kullandıysa, sorumluluğu almaya hazır olmalı” dedi.

Beyaz Saray sözcüsü Scott McClellan ise, yasal süreç devam ederken konuyla ilgili açıklama yapmayacaklarını belirtti.

Irak’ın işgalinden önce Bush yönetimi, emekli büyükelçi Joseph Wilson’ı, Saddam’ın Nijer’den uranyum satın aldığı yönündeki istihbaratı araştırması için 2002 yılında Irak’a göndermişti. Araştırma sonunda bu istihbaratın doğru olmadığı sonucuna varan Wilson, bulgularını basına açıklayınca Bush yönetimi zor duruma düşmüştü.

Wilson’ın eşi Valerie Plame’in CIA ajanı olduğunun basına sızdırılmasıyla patlak veren “casus” skandalını soruşturan savcı Patrick Fitzgerald, Cheney’nin o dönemdeki başdanışmanı Lewis Libby hakkında dava açmıştı.