ABD’de casusluk skandalı

ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin adaleti engellemek ve yeminli olarak yalan ifade vermekle itham edilen baş danışmanı Lewis Libby'nin davası, görülmeye başladı.

Davanın ilk günlerinde, jürinin seçileceği, oturumların 22 ocakta başlaması ve 6 hafta kadar sürmesi bekleniyor.

Casus skandalının geçmişi, Irak savaşının hazırlıklarının yapıldığı 2002 yılına dayanıyor. O dönemde Başkan George Bush yönetimi, Irak’ın Afrika ülkesi Nijer’den uranyum aldığı istihbaratını araştırması için emekli büyükelçi Joe Wilson’ı bu ülkeye göndermişti.

Ancak incelemesi sonucu bu iddianın geçersiz olduğu sonucuna varan Wilson, bu durumu gizli tutmak yerine medyaya açıklamış ve Bush yönetimi ağır bir darbe almıştı. Bu gelişmeden hemen sonra, Wilson’ın eşi Valerie Plame’in gizli bir CIA ajanı olduğu bilgisi başına sızdırılmıştı.

Gizli ajanların kimliğinin açıklanması ulusal güvenliği tehlikeye atacağından ve federal bir suç oluşturduğundan, konuya ilişkin kapsamlı bir soruşturma açılmıştı.

Soruşturmada, Wilson’dan intikam almak amacıyla eşinin kimliğinin, yönetim yetkililerince basına sızdırıldığı üzerinde durulmuştu.

Olayı araştıran özel savcı Patrick Fitzgerald, geçen sonbaharda Cheney’nin o dönemdeki baş danışmanı Libby hakkında dava açmıştı.

Cheney’nin, CIA’ya bağlı çalışan gizli bir ajanın kimliğinin medyaya sızdırılmasıyla patlak veren ve Washington’u sarsan bu casus skandalında tanık olarak ifade vermek üzere mahkemeye davet edilebileceği açıklanmıştı.