ABD’de hortum: 23 ölü

EVANSVILLE - ABD'nin Indiana eyaletinin güneydogusu ile Kentucky eyaletinin kuzeyinde meydana gelen hortumun en az 23 kisinin ölümüne neden oldugu bildirildi.

Bright, hortum nedeniyle 100 mobil evin tamamen tahrip oldugunu, 125 evin de zarar gördügünü açikladi. Evansville’in dogusundaki Warrick kasabasinda ise bir apartmanin üst katlarinin yikilirken, bu bölgede en az 5 kisinin öldügü kaydedildi. Hortum felaketinde yaklasik 200 kisinin de yaralanmasi nedeniyle ölü sayisinin artmasindan endise ediliyor. Yaralananlardan 30’unun durumunun kritik oldugu açiklandi. Tasinabilir evlerin yikintilari arasindan yaralilarin çikarilmasi operasyonuna devam ediliyor.

Dünkü hortumun 32 kilometre uzunlugunda ve 1.3 km genisliginde bir alani etkiledigi bildirildi.

Yetkililer, Kentuck Eyaleti’nde hortum nedeniyle ölen olduguna dair bir ihbarin ellerine ulasmadigini bildirdi.

Bölgede 25 bin aboneye elektrik verilemedigi ve bazi yerlerde dogalgaz kesintilerinin yasandigi ifade ediliyor.

Evansville sehrinde hortumdan yarim saat önce sirenlerin çaldigi fakat yerel saatle 02.00’de meydana gelen felaketin insanlari uykuda yakaladigi belirtiliyor.

ABD’de hortumlar daha çok nisan ve haziran aylari arasinda meydana geliyor. Bununla birlikte eylül ayinda Georgia, Arkansas, Wyoming, Wisconsin ve Mississippi’de bu yil meydana gelen hortumlar 10 kisinin ölümüne yol açmisti.

ABD’de hortumlar yilda ortalama 70 kisinin ölümüne neden oluyor. Ülkede en çok can kaybina yol açan hortum ise 1925 yilinin mart ayinda meydana gelmisti. Missouri, Illinois ve Indiana’yi vuran hortum 689 kisinin hayatini kaybetmesine sebep olmustu.