ABD’de Kutlu Doğum coşkusu!

Peygamber Efendimiz (sas)’in dünyayı teşriflerini anmak amacıyla “Ebedi Risalet Programı, Ahmet Özhan Konseri” düzenlendi.

Dinlerarası Diyalog Merkezi ve Zaman Gazetesi işbirliği ile organize edilen Kutlu Doğum programı katılımcıların ilgisini çekti. Zaman’ın öğrenciler için düzenlediği mektup yarışması ödüllerinin bir kısmının da verildiği gece, Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Nihat Yeşil Hoca’nın okuduğu ayetlerin Türkçe ve İngilizce tercümesi, ekrana yansıtıldı. Kur’an-ı Kerim okunmasından sonra, gecenin düzenlemesine katkı veren Zaman Gazetesi ABD Genel Müdürü Ömer Kutlu bir konuşma yaptı. Kötülüklerin başını alıp gittiği bir zaman içinde yaşadığımıza işaret eden Kutlu, insanlığın her zamankinden daha fazla Peygamber Efendimiz’e ihtiyaç duyduğu bir dönem içinde bulunduğumuzu söyledi. İnsanlığın yıllardan beri kaybettiği değerleri aradığını vurgulayan Kutlu, “Dünyamız manevi buhranlar ile oradan oraya sürüklenip duruyor. Her türlü değer yargılarının tepetaklak olduğu, beşeri sistemlerin hakiki insani mutluluğu sağlayamadığı, dünya coğrafyasının bir baştan bir başa problemlerle sarsıldığı bir dönemdeyiz. Savaş, açlık, terör, uyuşturucu bağımlılığı, fuhuş, gelir dağılımındaki adaletsizlikler ve daha bir sürü problemin topyekün insanoğlunun üzerine kara bulutlar gibi hücumunu, ‘elimizden bir şey gelmez’ diyerek iç burkuntuları ile seyrediyoruz.” dedi.

Zaman Gazetesi’nin düzenlediği “Peygamber Efendimiz’e mektup yarışması”nda dereceye girenlerden, programa katılabilenlere hediyeleri verildi. Ömer Kutlu ve gazetemiz Dış Baskılar Müdürü Mustafa Haliloğlu, öğrencilere çeklerini sundu.

Ardından konserine başlayan Ahmet Özhan, bir saatten fazla kaldığı sahnede dinleyenlere duygulu anlar yaşattı. Birbirinden duygulu eserleri ardı ardına seslendiren Özhan ve saz arkadaşları, dinleyiciler tarafından uzun süre alkışlandı. Klasik eserlerin yanı sıra günümüzde bestelenmiş ilahilerden de örnekler veren Özhan’ın okuduğu “Hüzünlü Gurbet” parçası, salondakileri başka dünyalara götürdü. Peygamber Efendimiz’in adına, dünyanın değişik yerlerinden yapılan kutlamaların sevindirici olduğunu ifade eden Özhan, bu vesileyle ABD’de konser vermek üzere kendilerini davet eden kurumlara da teşekkür etti.

Pennsylvania, Virginia, Long Island gibi konser yerine 4-5 saatlik mesafelerden gelen izleyiciler, gecenin kendileri açısından önemli bir etkinlik olduğunu aktardılar. Pittsburgh’dan geldiklerini bildiren Osman Dülgeroğlu, “Böyle bir etkinliğin düzenlediğini duyunca, kaçırmak istemedik. 6-7 saatlik yolculuğumuza değecek bir gece yaşadık. Bu fırsatı sunanlara teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu. Güney New Jersey’den geldiklerini ifade eden Ersin Memiş ve arkadaşları da, ABD’de böyle bir Kutlu Doğum programını çok anlamlı bulduklarını anlattılar. Ahmet Özhan Konserleri, New York’ta Lincoln Center’da devam edecek. Yine Kutlu Doğum haftası etkinlikleri çerçevesinde Mustafa Demirci ve Dursun Ali Erzincanlı konser verecek.