ABD’de patlama

ABD'nin New York kentinde meydana gelen patlama, Amerikalılara 11 Eylül saldırılarını hatılattı.

Yeraltındaki buhar borularından birinde meydana gelen patlama, Amerikalılara 11 Eylül saldırılarını hatılattı. Olayda 1 kişi öldü, 4'ü ağır yaklaşık 20 kişi de yaralandı.

Patlama New York'un iş merkezlerinden Manhattan'daki Lexington Bulvarı'nda oldu. 
 
Yetkililer 1 kişinin kalp yetmezliğinden ölmesine, 26 kişinin yaralanıp hastaneye kaldırılmasına yol açan olayın Manhattan'da Grand Central tren istasyonuy akınındaki eski bir buhar borusunun yerel saatle 18.00 sıralarında şiddetle patlamasından kaynaklandığı belirtti.
 
Şiddetli patlama yolda büyük bir çukur açarken, bölgede deprem etkisi yarattı; yakındaki bazı binalar sallandı, bölgeye yoğun duman, su, kül ve enkaz kalıntıları yayıldı.
 
İtfaiye olaya hızlı bir şekilde müdahale etti ve patlamanın olduğu Lexington caddesi ile 41'inci sokağın kesiştiği bölge ve çevresini hemen kordon altına aldı.
 
New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, patlamadan 2.5 saat sonra yaptığı basın toplantısında, patlamanın 1924 yılında yeraltına döşenen borunun şiddetli bir şekilde patlamasından kaynaklandığını, olayın terör saldırısı olmadığını vurguladı.
 
Bloomberg, en büyük korkularının havaya asbest yayılması olduğunu belirterek, "Eğer patlamayla birlikte havaya asbest çıktıysa bile iyi haber, buhardaki suyun bastırarak havaya çıkan asbestin azalmasına neden olması" dedi.
 
New Yorklular, yaşadıkları panikten sonra patlamanın terör saldırısı olmadığının açıklanmasının ardından rahat bir nefes aldı.
 
Bölgede telefon hatlarında, metro ve otobüs seferlerinde aksamalar yaşanırken, bölgede elektrik, su ve gaz kesintileri olmadı.