ABD’de TV’lere 3.6 milyon $ ceza

ABD'nin RTÜK'ü Federal İletişim Kurulu (FFC), ‘Kanıt Peşinde' dizisinin iki yıl önce yayınlanan sahnelerindeki açık görüntüler yüzünden tv kanallarına ceza yağdırdı.

FFC, CBS ve CBS ile bağlantılı 111 bağlı kanala, toplam 3.6 milyon dolar para cezası kesti. 2004 yılı Aralık ayında yayınlanan ‘Without A Trace’ adlı dizide, 20 yaşın altındaki bir grup kız ve erkeğin toplu seks sahnesi ekranlara yansımıştı.

FFC, sözkonusu dizide ‘edebe aykırı’ bulunan sahneler için ana televizyon istasyonu CBS’ye 32 bin 500 dolar para cezası verdi. Ancak dizi, CBS ile bağlantılı 111 yerel TV istasyonu tarafından aynı anda yayınlandığı için ceza da 111 ile çarpılarak 3.6 milyon dolar ile şimdiye kadar verilen en büyük para cezası oldu. Diziyi ‘14 yaşından küçükler için sakıncalı’ uyarısıyla yayınladığını ve görüntülerin gençleri özendirmek amacıyla değil, aileleri uyarmak istediklerini belirten CBS’nin karara 30 gün içinde itiraz edeceği bildirildi. ABD’de en çok ilgi gören dizilerden biri olan ‘Without A Trace’, geçtiğimiz hafta 20.3 milyon kişiyi ekran başına çekerek, Nielsen dizi sıralamasında yedinci olmuştu.

ABD USULÜ SANSÜR

ABD Federal İletişim Kurulu, canlı yayınlarda konukların küfürlü konuşmasını da ‘ceza gerektiren’ konular arasına aldı. FFC baskısı sonucu Amerikan kanalları canlı yayınları birkaç saniye gecikmeli yayınlayarak uygun olmayan sahne ve görüntüleri süzerek yayınlamaya, FFC’nin gazabından bu yöntemle korunmaya çalışıyor.

Şubat ayında 2006 Super Bowl finalinde sahneye çıkan Rolling Stones konserinin izleyicilere 5 saniye geciktirilerek aktarılması ve Mick Jagger’ın şarkılarından bazı sözcüklerin elenmesi, ‘ifade özgürlüğü’nün anayasal güvence altında bulunduğu ABD’de büyük eleştiri ve tartışmalara yolaçmıştı.