ABD’de yeni 10 dolar bugün tedavüle çıkıyor

ABD'de yeni 10 dolar bugün tedavüle çıkıyor

ABD hükümetinin yeniden tasarladığı 10 dolarlık banknotlar, bugün itibariyle tedavüle çıktı. Yeni 10 dolarlık banknotun, kendisinden önce tedavüle giren yeni tasarımlı 20 ve 50 dolarlık banknotlar gibi, sahtecilikle mücadele amacıyla tasarlandığı ve en son teknolojiye sahip güvenlik özelliği içerdiği bildirildi.
ABD Merkez Bankası adına yapılan açıklamada, ABD’de bugün tedavüle giren yeni 10 dolarlık banknotların, önümüzdeki gün ve haftalarda dünyanın her yerinde piyasaya sunulacağı bildirildi. Açıklamaya göre, Özgürlük Heykeli’nin meşalesini ve ABD Anayasası’nda yer alan ”We the People” sözünü içeren yeni 10 dolarlık banknot, tasarımında kullanımı kolay güvenlik özelliklerinin yanı sıra turuncu, sarı ve kırmızı tonlarını içeriyor. Yeni banknotların uluslararası tedavüle girme zamanı, ABD para birimini yerel ve uluslararası bankacılık kurumlarına dağıtan ABD Merkez Bankası’na yerel bir bankacılık sistemi tarafından verilen siparişlere bağlı olacak.

Yeni 10 dolarlık banknotun, kendisinden önce tedavüle giren yeni tasarımlı 20 ve 50 dolarlık banknotlar gibi, kalpazanlıkla mücadele amacıyla, hem nakit parayla işlem yapanlar, hem de tüketiciler için kullanımı kolay olan, en son teknolojiye sahip güvenlik özelliği içerdiği kaydedildi.

Yeni banknotta, renk değiştiren mürekkep, filigran ve güvenlik şeridinin bulunduğu ifade edildi. ABD Hazine Müsteşarı Anna Cabral, konuyla ilgili açıklamasında, ‘Kalpazanların her zaman ilerisinde olmak, ABD’nin en çok önem

verdiği konulardan biri. Bunu yapabilmek için de para birimimizin her yedi ile 10 yılda bir yeniden tasarlanması gerekiyor” dedi.

ABD Merkez Bankası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Michael Lambert da, yeni 10 dolarlık banknotun tasarım öğeleri ve geliştirilmiş güvenlik özellikleri bulunduğunu belirterek, eski banknotların yenileriyle değiştirmek zorunda kalınmayacağını ifade etti.