ABD’deki kriz Avrupa’ya sıçradı! İMKB nasıl etkilenir?

ABD’deki mortgage krizi Avrupa’ya da sıçradı. BNP Paribas, 3 fonunda ödemeleri durdurduğunu açıkladı.

ABD Merkez Bankası’nın Salı akşamı verdiği faiz indirim sinyalinin ardından ’Bitti’ denilen kriz bu kez okyanusun doğu yakasında alevlendi. ABD’deki mortgage ve kredi piyasasındaki kriz Avrupa’ya da sıçradı. Euro Bölgesi’nin en büyük bankası konumundaki BNP Paribas, toplamı 2 milyar euroyu (2.75 milyar dolar) bulan 3 yatırım fonunda ödemeleri durdurduğunu açıkladı. BNP, yatırımcıların söz konusu fonlardan paralarını çekmek istediğini, ancak ABD’deki mortgage tahvillerine yatırım yapan bu fonların ellerindeki varlıkların fiyatının çok düştüğünü kaydetti. BNP’nin açıklamasında özetle, “Yatırımcılar paralarını istemelerine karşın bu fonlarımızın yatırım yaptığı tahvillerin fiyatı gerçek dışı değerlere inmiştir. Elimizdeki bu tahvilleri satmak istemiyoruz. Bu nedenle yatırımcılara şu anda geri ödeme yapamayacağız” denildi.

Müdahale ters tepti

BNP’nin bu açıklaması ABD’deki mortgage ve kredi sıkıntısından etkilenen Avrupa’nın da artık krizden uzak kalamayacağının ispatı oldu. BNP açıklamasının ardından Avrupa para piyasalarında büyük bir kredi sıkıntısı başlarken, muhafazakar politikalarıyla bilinen Avrupa Merkez Bankası (ECB) duruma el koymak zorunda kaldı. ECB, kredi piyasalarındaki tehlikenin atlatılması için gösterge faiz oranı olan yüzde 4’ten piyasaya istediği kadar para vereceğini duyurdu. ECB, Başkan Jean-Claude Trichet yönetiminde yaptığı olağanüstü toplantıdan sonra aldığı bu kararın ardından piyasaları yatıştırmak için 94.8 milyar euro (130.2 milyar dolar) verdi. Bu miktar, 11 Eylül 2001 olaylarının ardından verilen 69.3 milyar euronun da üzerinde gerçekleşti.

Ancak ECB’nin bu kararı piyasaları yatıştırmak bir yana stresi daha da artırdı. ECB’nin kararını durumun ’çok ciddi’ olduğu şeklinde algılayan piyasalarda hızlı düşüşler başladı. Avrupa borsaları yüzde 2’nin üzerinde kayıplar yaşarken, New York Borsası açılışta yüzde 1.5’ten fazla değer kaybetti. Bankaların yüksek nakit ihtiyacı nedeniyle gecelik faizler dolarda yüzde 5.35’ten yüzde 5.86, euroda ise yüzde 4.11’den yüzde 4.31’e çıkarak 2001’den sonra en yüksek seviyeye çıktı.

Türkiye’ye ağır fatura: $ 1.28’i aştı, borsa 50 binin altına indi

ABD piyasalarında başlayıp Avrupa’ya sıçrayan kredi krizinin en ağır faturalarından biri de Türk piyasalarına çıktı. Borsa 1 günde yüzde 4.02 düştü. Endeks 49 bin 974 puanla 6 Temmuz’dan sonra en düşük değerine geriledi. Borsa gün içinde en düşük 49 bin 938 puana geriledi. Piyasalardaki çalkantılar dolarda da hızlı hareketlere neden oldu. Sabah saatlerinde 1.25 YTL’ye kadar inen dolar gün içinde 1.2950’ye kadar yükseldi. Dolar günü 2.5 kuruş yükselişle 1.28’den yaptı. Bono piyasasında ise yabancıların satışı faizlerde hızlı bir tırmanışa neden oldu. 6 Mayıs 2009 vadeli tahvilin yıllık getirisi 0.3 puanlık artışla yüzde 17.52’ye yükseldi.

Fırtına kimleri yıktı?

Bear Stearns (ABD)

ABD’de subprime sektöründeki batık krizi yüzünden 3 hedge fonu iflasın eşiğine gelen Bear Stearns’in açıklanan kaybı 4 milyar dolar.

Sowood (ABD)

Sowood hedge fonu, varlıklarının yarısı olan 1.5 milyar doları kaybetti. Paranın 500 milyon doları Harvard Üniversitesi’nindi.

Oddo&Cie (Fransa)

Fransız yatırım fonu Oddo&Cie 1.4 milyar dolarlık portföyündeki subprime ağırlıklı yatırımların değerinin sıfırlandığını ve fonun kapatılacağını açıkladı.

American Home Mortgage (ABD)

American Home Mortgage Investment fonu varlıklarının yüzde 90’ını kaybetti. Kayıp 3 milyar doların üzerinde.

Macquarie Bank (Avusturalya)

Kredi krizinin ABD ve Avrupa’nın ardından Avusturalya’yı da etkilediğinin ilk kanıtı olan Macquarie Bank’ın zararı 1.25 milyar dolar.

IKB (Almanya)

Alman yatırım fonunun zararı 11 milyar doları buluyor. Fonun kurtarılması için 16 milyar dolarlık operasyon başlatıldı.

BNP Paribas (Fransa)

Fransız devinin 2.75 milyar dolar değerindeki üç yatırım fonunda ödemeler durduruldu. Zarar bilinmiyor.