ABD’den bakınca Türkiye çok iyi

Uluslararası yatırımcılarla New York’ta 2 günlük görüşme trafiği yürüten Maliye Bakanı Unakıtan “Türkiye’den bono ve hisse alanların bakış açıları çok çok iyi” diye konuştu.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, New York’ta görüştüğü yabancı yatırımcıların Türkiye’ye ilgilerinin çok fazla ve bakış açılarının oldukça iyi olduğunu söyledi. Türkiye’ye dönen Unakıtan, yabancı yatırımcılara Türk ekonomisiyle ilgili bilgi vermek ve onların Türkiye ile ilgili sorularını yanıtlamak için New York’u ziyaret ettiğini belirtti. New York’taki toplantılara yoğun bir ilgi olduğunu vurgulayan Unakıtan, “Geleneksel hale gelen bu toplantılarda her sene daha büyük bir ilgiyle karşılaşıyoruz. Bu tabii Türk ekonomisinin gelişmesiyle yakından ilgili bir husus” diye konuştu. Unakıtan, New York’ta görüştüğü yatırımcı gruplarının daha ziyade Türkiye’den Hazine bonosu ve hisse senedi alan yatırımcılar olduğunu söyledi.

Elektriği sordular
Unakıtan, yabancı yatırımcıların özellikle elektrik özelleştirmesinin neden ertelendiğini kendisine sorduklarını ve Halk Bankası’nın özelleştirilmesi ile yapısal reformların devam etmesinden son derece memnun olduklarını da söyledi. Unakıtan, görüştüğü yatırımcıların özellikle cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerle ilgili de kendisine sorular yönelttiğini ifade etti. Bakan Unakıtan, “Seçim yılı olmasına rağmen Türkiye’de çok büyük bir seçim riski görmüyorlar. Son 4 yılda yapılan reformları ve ekonomideki gelişmeleri hayranlıkla izliyorlar” diye konuştu.

Petrol Ofisi’ndemnormal vergi incelemesi yapıldı
Yabancı yatırımcıların New York’ta Unakıtan’a Türk şirketleri ile ilgili özel sorular sormaları da dikkat çekti. Petrol Ofisi ile ilgili devam eden vergi incelemesiyle ilgili bir soru üzerine, Maliye Bakanı Unakıtan “Bu konu Maliye Bakanlığı’nın yaptığı normal bir inceleme. Bazen mükelleflerin vergi alacakları olur. Bu vergi alacaklarını Maliye Bakanlığı’ndan talep ederler, o zaman da bir inceleme yapılır; gerçekten vergi alacağını vermek lazım mı, değil mi diye. İnceleme mükellef tarafından istenen normal bir inceleme, normal seyrinde de gidiyor” dedi. Unakıtan, mükellefin medya grubu olması nedeniyle dikkat çektiğini, ancak Maliye Bakanlığı’nın her mükellefe eşit davrandığını söyledi. Unakıtan, “Mükellefin A veya B şahsı olması Maliye Bakanlığı’nda değişik tarz bir prosedüre yol açmaz” diye konuştu.