ABD’den BM’ye bütçeyi bloke tehdidi

ABD - ABD, BM'de yapilmasi öngörülen reformlarin yil sonuna kadar Genel Kurul'da onaylanmamasi durumunda örgütün 2006-2007 yili bütçesini bloke etme tehdidinde bulundu.

Bütçe görüsmeleri yüzünden reform ivmesinin kaybedilmemesi gerektigini savunan Bolton, “Reformlar bütçe sürecini sürüklemeli, ama tersi olmamali” dedi.

Küresel sorunlarin çözümünde BM’nin islevselligini de sorgulayan Bolton, yapilacak reformlarin 2 yillik bütçeyi de kapsamasi için bütçeden sorumlu Genel Kurul’un 2 yillik bir bütçe yerine 31 Aralik’ta 4 aylik bir geçici bütçeyi görüsebilecegini kaydetti.

BM Genel Sekreterligi’nin tahminlerine göre, 2006-2007 dönemi için, BM bütçesinin 2004-2005 dönemine göre biraz artarak 3,6 milyar dolar olmasi bekleniyor. Bu rakama dahil olmayan baris koruma operasyonlari bütçesinin ise sadece 2005 yili için 3,6 milyar dolar olduguna dikkat çekiliyor.

BM Genel Sekreteri Kofi Annan ise yaptigi bir açiklamada, BM çalisanlarinin çalisma planlarini uygun bir sekilde yapabilmeleri için üye devletlerin bu yil sonuna kadar örgütün 2 yillik bütçesini onaylamalari gerektigini söyledi. Annan, bunun olmamasi durumunda BM’nin ciddi bir mali krize girecegi uyarisinda bulundu.

BM çevreleri tek basina BM bütçesinin yüzde 22’sini karsilayan ABD’nin, bu katkisini BM’nin reform sürecini hizlandirmak için bir araç olarak kullanma amacinda oldugunu belirtiyorlar. BM bütçesinin yüzde 40’ini karsilayan 25 üyeli Avrupa Birligi ise 2 yillik bütçe konusunda daha esnek davranirken, reform sürecinde yil sonuna kadar mümkün olanin yapilmasini talep ediyor.

ABD BM Genel Kurulu’nda sadece bir oya sahip olmasina ragmen, teamüllere göre BM bütçesi oybirligiyle kabul edildigi için ABD’nin, bütçedeki payini ödememe tehdidinin yani sira bütçeyi Genel Kurul’da da bloke edebilecegi kaydediliyor.

BM Genel Kurulu, BM Zirvesi’nde kararlastirilan bir Baris Kurma Komisyonu ve Insan Haklari Konseyi kurulmasini içeren reformlar konusunda çalismalarini sürdürüyor. Annan tarafindan yapilan yönetim reformlari konusundaki öneriler ise bir Etik Ofisi ile denetim organinin kurulmasini, BM’nin denetleme ve sorusturma kabiliyetinin gelistirilmesini ve bagimsiz dis degerlendirmelere olanak verilmesini öngörüyor.