ABD’den Çin’e; ‘Korumacı politikamızı kabul edin’

ABD Ticaret Bakanı Carlos Gutierrez, Çin'in, ABD'nin korumacı politikasını kabul etmesini istediklerini söyledi.

Bakan Gutierrez, Çinli liderlerle görüşmesinin ardından başkent Pekin’de düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, Çin ile ABD arasındaki ticaretin negatif yönde ilerlediğini ve Çin’den bazı ticaret konularında adım atmalarını beklediklerini belirtti. İki ülke arasında ticaret alanında bir çok fırsatların olduğunu ve bu fırsatları değerlendirmek istediklerini anlatan Gutierrez, Çin ve ABD’nin dünyadaki en önemli ticari ilişkileri olan iki ülke olduğunu ifade etti.

Sorunları diyalog ve işbirliği ile çözmeden yana olduklarını vurgulayan Gutierrez, ABD’nin Çin ile yaşadığı ticari sorunlara değindi ve bunların çözümü içinde Çinli yetkililerin gerekli önlemleri almasını istedi.

ABD ile Çin arasında rekor düzeyde ilerleyen ticaret açığı, Çin pazarına giriş ve fikri mülkiyet haklarının ihlalleri gibi 3 ana sorun bulunuyor. Bakan Gutierrez , Çin ile olan 202 milyar dolar civarındaki ticaret açığının kapanması için de Çin’den para birimi Yuan’in değerini arttırmasını beklediklerini ifade etti. Gutierrez, Çin’deki marka ve diğer ticari ihlallerinin hala artarak devam ettiğini hatırlatarak, Çin’in bu konuda da ciddi bir adım atmasını istediklerini vurguladı. Ticaret Bakanı Gutierrez, Çin’in şeffaf olmayan ticaret politikalarının da ticarette haksız rekabete yol açtığını sözlerine ekledi.

Gözlemciler, Gutierrez’in ziyaretinin 20 Nisan’da ABD’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirecek Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao’ın bu gezisinden önce olmasının dikkat çekici olduğunu belirtiyor.

Gutierrez’in geçtiğimiz yıl Çin’e yaptığı ziyarette iki ülke arasındaki ticari sorunlara net bir çözüm bulunamamıştı.

Çin ile olan rekor ticaret açığının başlıca nedenleri arasında gösterilen Çin parası Yuan’in değerinin düşük olması ve ucuz Çin mallarının ABD piyasasını olumsuz etkisine karşı alınan koruyucu önlemler ile fikri mülkiyet hakları ihlalleri iki ülke arasındaki ana ticaret problemlerini oluşturuyor.

ABD, ithal edilen tüm Çin mallarına geçtiğimiz günlerde yüzde 27,5 tarife uygulanmasını öngören kanun tasarısı hazırlamıştı. Geçen temmuz ayında Çin, başta ABD olmak üzere uluslararası politik baskılar sonucu ulusal para birimi Yuan (RMB)’in değerini yüzde 2,1 oranında revalüe etmişti. ABD bunun bir adım olduğunu ancak revalüenin yeterli olmadığını açıklamıştı. Bundan sonra da Yuan’in revalüesi yüzde 1’lik bir değer artışına sahne olmuştu.

ABD ve Batılı ülkeler Çin’in Yuan’in değerini çok düşük tuttuğunu, bunun da ticarette haksız rekabete neden olduğunu düşünüyor.