ABD’den Çin’e; ‘Ticaret açığını kapatın’

Çin'de bulunan ABD Ticaret Bakanı Carlos Gutierrez, ABD'nin aleyhine işleyen rekor düzeydeki ticaret açığının kapatılması için Çin'den ciddi adımlar atmasını istedi.

Bakan Gutierrez, Çinli liderlerle görüşmesinin ardından bugün başkent Pekin’de düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, Çin ile ABD arasındaki ticaretin negatif yönde ilerlediğini ve Çin’den bazı ticaret konularında adım atmalarını beklediklerini belirtti.
İki ülke arasında ticaret alanında bir çok fırsatların olduğunu ve bu fırsatları değerlendirmek istediklerini anlatan Gutierrez, Çin ve ABD’nin dünyadaki en önemli ticari ilişkilere sahip iki ülke olduğunu ifade etti. Sorunları diyalog ve işbirliği ile çözmeden yana olduklarını vurgulayan Gutierrez, ABD’nin Çin ile yaşadığı ticari sorunlara değindi ve bunların çözümü için de Çinli yetkililerin gerekli önlemleri almasını istedi.
-TİCARİ AÇIK KAPANMALI-

ABD ile Çin arasında, rekor düzeyde ilerleyen ticaret açığı, Çin pazarına giriş ve fikri mülkiyet haklarının ihlalleri gibi 3 ana sorun bulunuyor. Gutierrez, Çin’i iki ülke arasındaki ticari açığı kapatmaya çağırırken, Çin’in lehine olan 202 milyar dolar civarındaki ticaret açığının kapanması için de Çin’den para birimi Yuan’in değerini arttırmasını beklediklerini ifade etti. Gutierrez, ABD’de yükselen korumacı öfkenin ekonomik ilişkileri zedeleyebileceğine de işaret etti. Ticaret Bakanı ayrıca, ABD’de yasalarla desteklenen korumacı duyguların iki tarafa da yararlı olmayacağı ve ikili ticaretteki açığı kapatmayacağı görüşünü aktardı. Geçen temmuz ayında Çin, başta ABD olmak üzere uluslararası politik baskılar sonucu ulusal para birimi Yuan (RMB)’in değerini yüzde 2,1 oranında revalüe etmişti. ABD bunun bir adım olduğunu ancak revalüenin yeterli olmadığını açıklamıştı. Bundan sonra da Yuan’in revalüesi yüzde 1’lik bir değer artışına sahne olmuştu. ABD ve Batılı ülkeler Çin’in Yuan’in değerini çok düşük tuttuğunu, bunun da ticarette haksız rekabete neden olduğunu düşünüyor.

-MARKA İHLALLERİ-

Bakan Gutierrez , Çin’deki marka ve diğer ticari ihlallerin halen artarak devam ettiğini hatırlatarak,” Pekin yönetimi Amerikan tarafının korsan filmler, yazılımlar ile patent ve telif hakları ile ilgili diğer konulardaki şikayetlerini dikkate almalıdır ve bu konuda ciddi girişimde bulunması gerekmektedir.” dedi. Bakan Carlos Gutierrez, Çin’de yazılım sektöründeki korsanlığın boyutunun yüzde 90’dan yüzde 80’e indirilmesi durumunda bile 6.5 milyar dolarlık vergi geliri elde edileceğini ve Çin’de 2.6 milyon kişiye istihdam oluşacağını dile getirdi.

-YABANCI ŞİRKETLER ÇİN PAZARINA GİREMİYOR-

Konuşmasına yabancı şirketlerin Çin’de bir çok engelle karşılaştıklarını vurgulayarak devam eden Gutierrez, Çin’in Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) girerken gümrük duvarlarını indirmeyi taahhüt ettiğini hatırlattı. ”Buna rağmen Amerikalı ve diğer yabancı şirketler Çin’de bir dizi engelle karşılaşıyorlar. Buna örnek olarak sanayi politikaları ve teknik standartlar verilebilir.” dedi. Gutierrez şöyle konuştu: ”Çin’deki düzenlemelerde şeffaflığın bulunmaması yabancı şirketler için dezavantaj oluşturuyor. Çinli firmalar ise hükümetle olan bağlantılarından dolayı ticarette avantaj sağlıyorlar.”

Çin’deki telekomünikasyon sektöründeki düzenlemelerin yabancı şirketleri sınırladığını ileri süren Gutirrez, Çin’de temel telekomünikasyon hizmeti vermek isteyen yabancı şirketlerden daha önce 241 milyon dolarlık yatırım yapmalarının istendiğini açıkladı.

-ÇİN DEVLETİ SÜBVANSİYON UYGULUYOR-

‘Devletin uyguladığı sübvansiyonlar da yaşanılan sorunlar arasında yeralıyor. Çin’deki devlet şirketleri şeffaf olmayan geniş sübvansiyonlardan yararlanıyorlar.” diyen Amerikalı Bakan Gutierrez, Çin’in bu konuda DTÖ’ye tam liste vermediği için sorunun boyutunu tahmin etmenin çok zor olduğuna vurgu yaptı.

-UCUZ ÇİN MALLARI AMERİKALILARA MİLYARLARCA DOLAR KAZANDIRIYOR-

Çin Ticaret Bakanlığı’nın internet sitesinde ucuz Çin mallarının ABD piyasalarını olumsuz etkilemesiyle ilgili bir açıklama yapıldı. Açıklamada Çin Ticaret Bakanı Bo Xilai (Bo Şilay)’ın geçtiğimiz gün Pekin’de Gutierrez ile görüşürken bu konudaki değerlendirmesine yer verildi. Bakan Bo, görüşmede ucuz Çin mallarının Amerikalı tüketicilere her yıl milyarlarca dolar kazandırdığını söyledi. Gözlemciler Gutierrez’in ziyaretinin 20 Nisan’da ABD’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirecek Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao ( Hu Cintav)’ın bu gezisinden önce olmasının dikkat çekici olduğunu belirtiyor. Gutierrez’in geçtiğimiz yıl Çin’e yaptığı ziyarette iki ülke arasındaki ticari sorunlara net bir çözüm bulunamamıştı.

Çin ile olan rekor ticaret açığının başlıca nedenleri arasında gösterilen Çin parası Yuan’in değerinin düşük olması ve ucuz Çin mallarının ABD piyasasını olumsuz etkisine karşı alınan koruyucu önlemler ile fikri mülkiyet hakları ihlalleri iki ülke arasındaki ana ticaret problemlerini oluşturuyor. ABD, ithal edilen tüm Çin mallarına geçtiğimiz günlerde yüzde 27,5 tarife uygulanmasını öngören kanun tasarısı hazırlamıştı. Ancak bu tasarının yapılan son değerlendirme sonucu ertelendiği bildirildi.