ABD’den değişik bir uygulama

Amerikan yönetimi, Washington ve Avrupa'da görevli yüzden fazla tecrübeli diplomatını siyaset ve ekonomi dünyasının parlayan yıldızlarını bünyesinde barındıran Asya ve Afrika'ya kaydırmaya hazırlanıyor.

İngiltere’nin saygın gazetelerinden Financial Times’ın haberine göre Amerika’daki Georgetown Üniversitesi’nde bir konuşma yapan ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, kararı diplomasi alanında ‘şümullü ve zor’ bir dönüşüm olarak adlandırdı.
Pek çok Amerikalı büyükelçinin huzurunda konuşan Rice; Çin, Brezilya, Endonezya, Hindistan, Mısır ve Güney Afrika Cumhuriyeti gibi gelişmekte olan ülkelerin tarihin seyrine yön vermeye başladıklarını vurguladı. Amerika’nın mevcut durumunun bu değişimleri yansıtmadığını belirten Rice, buna örnek olarak da 1 milyar nüfuslu Hindistan ile 82 milyon nüfuslu Almanya’da bulunan Amerikalı diplomatların sayısının eşitliğini gösterdi.

Gazetenin haberine göre yaklaşık 100 diplomat bu yıl Çin, Hindistan, Nijerya ve Lübnan’a kaydırılacak. Önümüzdeki birkaç yıl içinde de yüzlerce diplomat tarih sahnesine hızla ağırlığını koymaya başlayan ülkelere transfer edilecek.
Rice, ABD Başkanı George Bush’un ikinci dönem başkanlığını ilan ettiği konuşmada değindiği demokratik kurumların desteklenmesi politikası çerçevesinde ‘Yeryüzünde diktatörlüklere son verilmesi nihai hedef’ misyonunun yerine getirilmesi için cesur bir diplomasiye gerek duyulduğunu vurguladı.
Rice, ABD’nin Soğuk Savaş döneminde desteklediği NATO ve Birleşmiş Milletler gibi teşkilatlar yerine artık bölgesel ortaklıklara yöneleceğini, bunun da kontr-terörizm stratejilerinin önemli bir parçası olduğunun altını çizdi. Rice terörü savaş olarak kullanan ideoloji ile savaş için de Nijerya, Fas, Endonezya ve Pakistan’ı ‘kilit’ olarak adlandırdı.