ABD’den İran’a ‘hakimiyet’ uyarısı

Burns, ikinci bir Amerikan uçak gemisinin Basra Körfezine gönderilmesinin "İran'a, bölgeyi alma çabalarından vazgeçmesi için bir çeşit uyarı" olduğunu söyledi.

ABD’nin siyasi ilişkilerden sorumlu bakan yardımcısı Nicholas Burns, merkezi Dubai’de bulunan düşünce kuruluşu Körfez Araştırma Merkezinde yaptığı konuşmada, Orta Doğu’nun İran’ın hükmedeceği bir bölge olmadığını, bu nedenle ABD’nin ikinci bir savaş gemisini bölgeye gönderdiğini söyledi.

İran’la doğrudan müzakerelerin söz konusu olmadığını belirten Burns, İran uranyum zenginleştirme faaliyetlerini durdurmadığı sürece Washington ile Tahran arasında yeni bir yaklaşımın mümkün olmadığını kaydetti.

Burns, “İran’ın, ABD’ye karşı gelmesi durumunda Washington’ın kendi menfaatlerini koruyacağını mutlaka anlaması gerektiğini” de ifade etti.

Amerikan savaş gemisi USS John C. Stennis, halihazırda körfezde bulunan savaş gemisi USS Dwight D. Eisenhower’a katılmak üzere körfeze doğru yola çıkmıştı. Geminin gelecek ayın sonlarında körfeze ulaşması bekleniyor.