ABD’den İsrail’e askeri yardım

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, ABD'nin önümüzdeki 10 yıl boyunca ülkesine 30 milyar dolarlık askerî yardım yapacağını söyledi.

Olmert, haftalık bakanlar kurulu toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, ABD Başkanı George Bush’la son görüşmelerinde İsrail’e her yıl 3 milyar dolarlık yardım yapılması konusunda mutabakat sağlandığını kaydetti.

ABD daha önce Tel Aviv yönetimine silah ve savunma alanında yılda 2,4 milyar dolarlık yardım yapıyordu. Ehud Olmert, yüzde 25 oranında artan yeni yardımın İsrail’in güvenliği için çok önemli bir unsur olduğunu vurguladı.

Bush ve Olmert, 19 Haziran’da Beyaz Saray’da bir araya gelmişti.

Olmert’in açıklaması ABD’nin Suudi Arabistan’la 20 milyar dolarlık silah anlaşmasına vardığı yönündeki haberlerden sonra geldi. Başbakan Olmert, Bush’la görüşmesinde yardım miktarındaki artışın yanısıra, İsrail’in Arap ülkeleri üzerindeki üstünlüğünün devam edeceğine dair net ve detaylı bir taahhüt aldıklarını dile getirdi.

İsrail Başbakanı, Washington’un Suudi Arabistan’a silah satışıyla ilgili olarak, “ABD’nin İran’a karşı İsrail’le birlikte ortak cephede yer alan ılımlı ülkelere yardım etme arzusunu anlıyoruz” ifadelerini kullandı.