ABD’den ithal edilen bademler Alanya’da üretilecek

ABD'den ithal edilen bademler Antalya'nın Alanya ilçesine getirildi. Nonpareil ve Teksas cinsi bademler daha çok köylerde yaygınlaştırılacak.

Alanya İlçe Tarım Müdürü Umut Olgun, son yıllarda düşen baden sektörünü canlandırmak amacıyla Nonpareil ve Teksas cinsi bademleri ilçeye getirdiklerini söyledi. Nonpareil ve Teksas cinsi bademlerin köylerde yaygınlaştırılacağını kaydeden Olgun, “Bu çalışma ile badem sektörüne yeni bir canlılık getirilmiş olacak. Nonpareil ve Teksas cinsi bademler, ABD’den ithal ediliyor. Son zamanlarda Antalya’da da yaygınlaşmaya başladı. Bu bademler, ince kabuklu, daha verimli ve erken verimli ağaç türleridir. İlçemizde de bu badem çeşitlerini yaygınlaştırmayı amaçlıyoruz.” dedi.

İlk çalışmalarına Kocaoğlanlı Köyü’nde badem ağaçlarında budama yaparak başladıklarını anlatan Olgun, budama yapılan ağaçları aşı yöntemiyle verimli badem cinsine dönüştürdüklerinin altını çizdi. Alanya’nın bütün köylerinde badem cinslerini yaygınlaştırmak istediklerini ifade eden Olgun, badem ağaçlarını üreticiler için yeni bir gelir kaynağı olacağını sözlerine ekledi.