ABD’den sonra Rusya da Hindistan’da

ABD Devlet Başkanı George W. Bush'un tarihi Hindistan ziyaretinden sonra Rusya'da Yeni Delhi ile ilişkilerini hızlandırma kararı aldı.

Ülkeye Perşembe akşamı gelen Fradkov ve ekibi 2 günlük ziyaretine hemen ticari anlaşmalar imzalayarak başladı.
Hindistan’ın önde gelen ticaret odaları FICCI (Hindistan Ticaret ve Endüstri Odaları Federasyonu), ASSOCHAM (Hindistan Ticaret ve Endüstri Odaları Kurumu) ve CII (Hindistan Endüstri Odası) tarafından düzenlenen ticaret yemeğine katılan Hintli ve Rus delegasyonlar arasında ticaret anlaşmalarına imza koydu.

Rusya Başbakanı Mikhail Fradkov onuruna verdiği akşam yemeğinde konuşan Hindistan Ticaret Bakanı Kamal Nath iki ülke ilişkilerinin ticari ve siyasi sahada her zaman çok güçlü olduğunu dile getirdi. Nath, Hindistan ve Rusya’nın askeri sahada olduğu gibi ekonomik sahada da çok sağlam ilişkilere sahip olduğunu belirterek bunu daha da ileriye götürmeyi amaçladıklarını söyledi.

Akşam yemeğinde; iki ülke arasındaki ithalat ihracatta Rus Vneshtorgbank’ın kullanılması, Hindistan ICICI bankası ile Rus Vneshtorgbank bankası arasında ortaklık, Hint Petrolleri Ortaklığı (IOCL) ve Rus Stroytransgaz (STG) arasında ortaklık anlaşmaları imzalandı. Rusya delegasyonunda Rus Uzay Ajansı başkanı Anatoly Perminov, Rus Federal Bilim Ajansı başkanı Sergey Mazurenko, Rus Atomik Enerji Ajansı Başkan Yardımcısı Ivan Kamenskikh, Rus Dışişleri, Ulaştırma, Ticaret, Ekonomi bakanlıklarından yetkililer hazır bulundu.

Pazartesi günü Rusya’nın Hindistan’ın Tarapur nükleer santraline nükleer enerji sağlayabileceğini açıklamasının ardından ABD, Rusya’nın bu hareketini desteklemediğini açıklamıştı. Putin’in önümüzdeki aylarda yapacağı Hindistan ziyareti öncesinde büyük anlam taşıyan ziyaret yarın akşam sona erecek. Rusya Başbakanı Fradkov yarın Hindistan Başbakanı Manmohan Singh başta olmak üzere Hindistan hükümeti ve muhalefetinden siyasilerle görüşecek. Fradkov akşam saatlerinde Moskova’ya uçacak.

Rusya’nın Tarapur nükleer santraline nükleer enerji sağlaması hakkında sorulan bir soruya Rus Başbakan yanıt verdi. Fradkov, Rusya’nın Hindistan’a nükleer enerji sağlamasının NSG (Nükleer Sağlayıcılar Grrubu) kriterlerine ters olmadığını söyledi. Bir diğer soruda NSG grubunun başını çeken Amerika ve Rusya’nın Hindistan’a nükleer enerji sağlanması konusunda fikir ayrılığı olup olmadığı soruldu. Fradkov bu soruya da NSG grubunun uluslararası kriterlerinin belli olduğunu fakat güvenlik istisnalarının görüşüleceğini dile getirdi.