ABD’den Türkiye’ye Roj TV destegi

KOPENHAG - Danimarka'nin baskenti Kopenhag'dan yayin yapan bölücü terör örgütü PKK yanlisi Roj TV'nin kapatilmasi için Türkiye'ye bir destek de ABD'den geldi.

ABD’nin Danimarka Disisleri bakanligina gönderdigi mektubu ele geçiren Berlingske Tidende gazetesi muhabiri Ole Damkjaer, Kopenhag polisinin Roj TV hakkinda 7 kasimda baslattigi sorusturmadan sonra gönderildigini ifade etti. ABD’nin gönderdigi mektupta Roj TV’nin PKK ile irtibatli oldugu belirtilirken derhal kapatilmasi isteniyor. ABD Roj TV ve Mezopotamya TV’nin mal varligina ise el konulmasini isterken, Fransa ve Ingiltere’nin yasakladigi bir tv kanalinin Danimarka’dan yayin yapmasinin bu ülkeye yakismadigi Disislerine gönderilen gizli mektupta yeraliyor. Ole Damkjaer ABD’nin Roj TV hakkindaki görüslerinin birebir Türkiye’nin görüsleriyle örtüstügünü yazdi. ABD, Roj TV’nin PKK yanlisi yayin yaparak teröre destek verdigini Danimarka trafina iletti.
ABD’nin Roj TV’nin kapatilmasni istemiyle Danimarka Disisleri bakanligina gönderdigi gizli mektup Disisleri bakanligindan sorusturmayi yürüten Kopenhag Emniyetine gönderildi. ABD’nin mektubu hakkinda Basbakan Anders Fogh Rasmussen ve Disisleri bakani Per Stig Möller sorulan sorulari cevapsiz birakti. Basbakan Rasmussen’e yönelik en ciddi elestiri ise Radikal partili Disisleri eski bakani Niels Helveg Pedersen’den geldi. Pedersen, Danimarka ile ABD’nin çok yakin isbirligi yaptigi bir dönemde gelen mektubun büyük anlami oldugunu belirterek, ‘Bu sorun ABD karismadan ve Recep Tayyip Erdogan Kopenhag’a gelmeden önce çözülmeliydi. Iki ülke iliskilerinin gerilmesine izin verilmemeliydi’ dedi.

Irak’ta ABD’nin en yakin mütttefikleri arasinda bulunan Danimarka’ya ABD’nin gönderdigi mektup konusunda Danimarka mamuoyundan farkli sesler geldi. Uzmanlar, ABD’nin yakin müttefiki Türkiye’ye destek için Danimarka’ya baski uyguladigini savunurken, Rasmussen’in ABD baskisina boyun egmesi durumunda daha önce savundugu degerlerden geri adim atmis olacagi görüsünü belirtti. Rasmussen’in bu asamada çok zor bir durumda oldugunu ifade eden Uluslararasi terör uzmani Anja Dalgaard – Nielsen ‘Rasmussen baskiya boyun egipte Roj TV’yi kapatir ve sorusturma sonunda yargi kapatmanin gereksz olduguna karar verirse Rasmussen çok zor durumda kalir’ dedi.