AB’de Türkiye üyeliğine kim karşı

Fransa'nın ünlü uluslararası strateji uzmanı Alexandre Adler, Le Figaro gazetesindeki makalesinde ''Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine özellikle karşı çıkanları" açıkladı.

Le Figaro gazetesine, Türkiye’nin üyeliğini kim torpillemek istiyor?” başlığıyla yazdığı makalede, ”özellikle Almanya ve Avusturya’daki aşırı dinci Hristiyanların çektiği lobinin etkili olduğunu” yazdı.
end_story Avrupa’daki Ermeni lobisi ve ya Kıbrıslı Rumların itirazlarının üyelik yolunda engel olarak görüldüğünü kaydeden Adler, gerçekte en önemli sorunun aşırı dinci Hristiyanların oluşturduğunu belirtti.
Adler makalesinde, Avrupa’da Arap ülkeleriyle işbirliği yapan ve Müslüman, demokratik bir Türkiye’yi tehdit olarak gören önemli grubun da Ankara’nın üyeliğine karşı çıkan lobi içinde yer aldığını kaydetti.
AB’deki bu lobilerin tahriklerinin giderek etkili olduğunu belirten Adler, Türkiye’de laik çevrelerin AB’den soğuduğunu, dinci çevrelerin de diğer alternatifler ortaya atmaya başladığını yazdı.
Türkiye’nin AB üyeliğini büyük bir medeniyet projesi olarak gördüğünü kaydeden Adler, ”şimdiden birçok çevre maalesef bunu torpillemeyi başardı” dedi.
Fransa’nın giderek Türkiye’nin güvenini kaybettiğini kaydeden Adler, ”Fransa buna nasıl izin verdi anlamıyorum” ifadesini kullandı.
Adler makalesinde, Yunanistan’da özellikle yeni nesil iş adamlarıyla Ermenistan’daki ve Türkiye’deki Ermenilerin, Türkiye’nin AB üyeliğinin kendi çıkarları için de iyi olacağının kesin bilincinde olduklarını yazdı