AB’den Türkiye’ye ‘Nabucco’ya destek’ baskısı

Ankara'nın Nabucco projesindeki kararlılığından endişe duyan Avrupa Birliği (AB) projeye daha çok destek vermesi için Türkiye'ye çağrıda bulunacak.

AB’nin Güney Avrupa Gaz Projeleri Koordinatörü Jozias van Aartsen, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a bu konuda baskı yapmak üzere perşembe günü Türkiye’ye gelecek.

Van Aartsen, İngiliz Financial Times gazetesine yaptığı açıklamada, “Eğer Türkiye, AB ile ilişki kurmak istiyorsa, bu gelecekte ilişki kurmak istediklerini göstermenin en açık yollarından biridir” diye konuştu.

Nabucco, Türkiye’nin oynayacağı rol da dahil olmak üzere birçok konuda AB’yi düşündürüyor. Ankara defalarca Nabucco için gerekenin yapılacağını açıkladı ve Türk gaz şirketi BOTAŞ’da proje konsorsiyumuna üye oldu.

Türkiye botu hattının kullanımı karşılığı fiyatlandırma esasına muhalif olurken, Fransız şirketi Gaz de France’in de konsorsiyuma katılmasına siyasi nedenlerle karşı çıkıyor.

NABUCCO PROJESİ:
Adını İtalyan besteci Guiseppe Verdi’nin bir operasından alan Nabucco projesi ile Hazar doğalgazının Türkiye üzerinden – Rusya devre dışı bırakılarak – Bulgaristan, Romanya, Macaristan ve Avusturya güzergahını izleyerek Avrupa’ya taşınması öngörülüyor.

Proje, Rusya’nın doğalgazı bir “silah” olarak kullanmasına karşı, Avrupa Birliği’nin ilk kayda değer ortak enerji girişimi olarak nitelendiriliyor.

3 bin 300 kilometrelik bu boru hattı projesinde şu anda, Avusturyalı OMV, Bulgargaz, Macar MOL, Rumen Transgaz ve Türk BOTAŞ firmaları yer alıyor.

Almanya’nın en büyük enerji şirketlerinden RWE geçtiğimiz hafta konsorsiyuma katılmıştı. RWE’nin Nabucco projesine katılımıyla finansman sağlamada önemli bir avantaj elde edileceği belirtiliyor.

2012’de faaliyete geçmesi hedeflenen boru hattı ile yılda 25.5 milyar metreküp doğalgazın taşınması hedefleniyor.