AB’den Yeşilırmak Kapısı’na destek

AB, KKTC ile Kıbrıs Rum kesimi arasında 7. sınır kapısı olacak Yeşilırmak Kapısı'nın açılmasına yönelik çalışmaların başlamasının, çok önemli bir adım olduğunu açıkladı.

Avrupa Komisyonu Güney Kıbrıs Temsilciliği;nden yapılan açıklamaya göre, Yeşilırmak Kapısı;nın açılışına destek veren Avrupa Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Fule, Aşağı Pirgo ile Yeşilırmak arasındaki yol çalışmalarının AB;nin finansal desteğiyle bugün başlatılmasını memnuniyetle karşıladı.

Fule, söz konusu çalışmaların ileride Yeşil Hat;ta yeni bir geçiş noktasının açılmasını ve birçok Kıbrıslının günlük hayatında yeni olanakların oluşmasını sağlayacağını kaydetti.

Açıklamada, ”Bugün, adanın kuzey batısında bulunan Aşağı Pirgo ile Yeşilırmak arasındaki 5.7 km;lik yolun düzeltilmesi için somut çalışmalar başlatıldı. Yolun tamamlanması üzerine yıl içerisinde malların ve insanların geçişi sağlanacaktır” denildi.

Avrupa Birliği, 5 milyon avroluk projeye, Kıbrıslı Türklere yönelik 259 milyon avroluk AB Mali Yardım Programı;ndan 2.5 milyon avro sağladı. Birlik daha önce de söz konusu projenin fizibilite çalışmalarını finanse etmişti.

Dört ayda tamamlanması beklenen ve 5.7 kilometrelik uzunluğundaki Yeşilırmak yolunun temelini bugün, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas kurdele keserek birlikte başlatmıştı.

Törende, BM Genel Sekreteri;nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Taye Brook Zerihoun, ABD;nin Güney Kıbrıs Büyükelçisi Frank Urbancic, iki liderin temsilcileri Özdil Nami ile Yorgos Yakovu, Avrupa Birliği ve BM yetkilileri ile bölge halkı da katılmıştı.

Yol yapımını AB ve ABD finanse ediyor.