ABD’li askerler Irak hakkında konuşmuyor

ABD'nin en büyük uçak gemilerinden "Theodore Roosevelt" ile Muğla'nın Marmaris ilçesine gelen 5 bin Amerikalı askerin tatili devam ediyor.

Bankamatikler önünde para çekmek için kuyruklar oluşturan askerler, bol bol alışveriş yaparak Marmaris’in kapalı çarşısına hareket getirdi. Amerikalıların en çok parfüm, tekstil ve kuyum eşyalarına ilgi gösterdiği gözlendi.
Amerikan askerleri, peşlerindeki gazetecilerin, Iraklılara İngiliz ve ABD’li askerler tarafından yapılan işkenceleri belgeleyen görüntüler hakkındaki ısrarlı sorularına cevap vermiyor. Konuşanlar ise sadece tatillerinin iyi geçtiğini ve Marmaris’i sevdiklerini söylüyor. Genç bir asker, kendisine yöneltilen soru üzerine, “Gemide ara sıra televizyon seyrediyor, gazete okuyoruz. Dünyada olup bitenleri takip etmeye çalışıyoruz.” dedi.

Asker, dünya gündeminin ilk sırasında yer alan, İngiliz ve ABD’li askerlerin Iraklılara yaptığı işkence görüntülerinden haberdar olmadığını söyledi. Konu hakkındaki düşüncesi sorulduğunda ise, “Bir şey söyleyemem. Gerçekten bir şey söyleyemem.” şeklinde cevap verdi.

USS Theodore Roosevelt, dün sabah Marmaris Körfezi’nin 3 mil açığına demirlemişti. Kış aylarında durgunluk yaşayan ilçeyi hareketlendiren 97 bin groston ağırlığında, 332.85 metre uzunluğunda, 85 uçak kapasiteli ve saatte 35 mil hıza sahip uçak gemisinin pazar günü demir alması bekleniyor.