ABD’li heyet kuş gribi toplantısına katıldı

Amerika Birleşik Devletleri'nden (ABD) gelen bir heyet, Van'da kuş gribi ile ilgili olarak incelemelerde bulunuyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ann Derse ile aynı ülkenin sağlık, ulusal kalkınma teşkilatı, tarım bakanlığı, veterinerleri ile Ankara Büyükelçiliği görevlilerinin bulunduğu 12 kişilik delegasyon, dün gece Erzurum’dan karayolu ile Van’a ulaştı. Sabah saatlerinde ilk olarak valiliği ziyaret ederek Vali Vekili Süleyman Özçakıcı ile basına kapalı yarım saat bir görüşme yapan heyet, ardından Kuş Gribi İl Kriz Merkezi’ne geçti. Burada Vali Yardımcısı Mustafa Yavuz’dan Kriz Merkezi’nin işleyişi hakkında bilgi aldı.

Vali Yardımcısı Yavuz, kriz merkezinin 16 günden bu yana ilgili birimlerle 24 saat esasına göre çalıştığını belirterek, her gün toplandıklarını söyledi. Çalışmalarına ve toplantılarına Van’da bulunan Dünya Sağlık Örgütü temsilcilerini de davet ettiklerini ifade eden Yavuz, kuş gribi ile ilgili olarak alınacak tedbirler ve çalışmaların bu toplantıda kararlaştırıldığını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Müsteşar Yardımcısı Ann Derse ise bilgilendirmeyi mükemmel bulduğunu belirterek, yapılan çalışmalardan memnuniyetini dile getirdi. Ardında Van’da kuş gribi ile ilgili olarak ilgili birimlerin yapacağı toplantıya WHO temsilcileri ile yapılacak toplantıya katıldılar. Heyet toplantı sonunda sağlık kuruluşlarını ziyaret ederek, mahallerde itlaf çalışmalarını yerinde izleyecek.