ABD’li komutan çekilme haberini yalanladı

Irak'ta görev yapan ABD güçlerinin sözcüsü Yarbay Barry Johnson, İngiltere ve Amerika'nın Irak'taki askerlerini 2007 baharında geri çekmeyi planladığını yolundaki haberleri yalanladı.

İngiltere’de yayınlanan The Sunday Telegraph ve Sunday Mirror gazetelerinin, İngiltere ve Amerika’nın Irak’taki askerlerini 2007 baharında geri çekmeyi planladığı haberini yalanlayan Amerikalı Yarbay Barry Johnson, “bu haberler tamamıyla yanlış” diyerek, çekilme için bir takvim belirlenmediğini vurguladı. Johnson, çekilmenin Irak askerlerinin güvenliği sağlamadaki başarısına bağlı olduğunu belirtti.

The Sunday Telegraph gazetesi iki ülkenin de Irak’taki yabancı askerlerin bu ülkedeki güvenliği sağlamakta en önemli engel olduğunu kabul etmesinin ardından bu geri çekilmenin planladığını belirtti.

Gazete, savunma bakanlığı kaynaklarına dayanarak yazdığı haberinde, “Geri çekilme planının arkasındaki asıl gücün İngiltere olduğunu anlaşılıyor. Bununla birlikte koalisyon askerlerine katkıda bulunan 24 ülke savaşın giderek popüleritisini kaybetmesi nedeniyle bu planını memnuniyetle karşılıyor.” dedi.

Telegraph’ın yanı sıra Sunday Mirror gazetesi de geri çekilmenin 12 ay içerisinde olacağını kaydetti. Ancak Telegraph gazetesine konuşan bakanlık kaynakları, Irak’ta iç savaş çıkması halinde geri çekilmenin olmayabileceğini belirtti.

Irak’ta 135 bin civarında Amerikan askeri ve 8 bin 500 civarında İngiliz askeri bulunuyor. Amerika önderliğindeki koalisyon askerlerinin sayısı 160 bin civarında. Irak’ta en çok sayıda asker bulunduran ülkelerden İtalya, bu yıl askerlerini geri çekmeyi planlıyor.