ABD’li şirketten Türkiye’ye şok suçlama

ABD'nin Colorado eyaletindeki Rocky Mountain Instrument (RMI) şirketi, savunma teknolojilerini yasadışı bir şekilde Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 4 ülkeye satmakla itham edildi.

Amerikan Federal savcılığının dün yaptığı açıklamaya göre, savunma sanayisinde faaliyet gösteren şirket, Türkiye’nin yanı sıra Güney Kore, Çin ve Rusya’ya da ABD ordusunun kullandığı silah teknolojisi ürünlerini sattı.

Federal savcıların isteği üzerine yaklaşık iki yıldır savcılarla işbirliği yürüttüklerini bildiren RMI sözcüsü Tricia Heller, iddialarla ilgili daha fazla yorum yapmak istemediklerini, ancak 45 gün içerisinde bir sonuca varabileceklerini belirtti. Savcıların iddiasına göre RMI, Türkiye ve diğer 3 ülkeye 1 Nisan 2005 ile 11 Ekim 2007 arasında izinsiz optik parça, prizmatik parça ve teknik data satışı yaptı.

Federal yetkililer, satılan teknolojinin ne amaçla kullanıldığına dair detay vermedi. ABD Bölge Savcılığı sözcüsü Jeff Dorschner, ulusal güvenliğe tehdit olarak yorumlanan olay hakkında konuşmaktan kaçındı.

Konuyla ilgili inceleme, ABD Savunma Suçları Soruşturma Servisi, Gümrük ve Göçmenlik Bürosu tarafından yürütülüyor. RMI suçlu bulunursa, ABD’ye ait silah teknolojisini lisanssız sattığı için 1 milyon dolar cezaya çarptırılacak.