ABD’nin 2 numaralı isminin İsrail gezisi başladı

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, 5 günlük Ortadoğu turu kapsamında İsrail'e geldi. Biden, İsrail'in radikal çıkışlar yapan Dışişleri Bakanı Lieberman ile de görüşmeyecek.

Biden’in Ortadoğu turu, İsrail, Filistin ve Ürdün’ü kapsıyor. Biden’a ziyareti sırasında, eşi Jill Biden da eşlik ediyor.

Biden, ABD Başkanı Barack Obama’nın göreve başladığı Ocak 2009’dan bu yana, ABD’den İsrail’e gelen en yüksek düzeyli ilk yetkili. Biden’ın temaslarının, barış süreci, İran’ın nükleer programı ve diğer bölgesel sorunlar üzerinde yoğunlaşması bekleniyor.

Biden’ın Ortadoğu turu kapsamında Mısır’ı ziyareti, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in geçirdiği bir operasyon ve bu nedenle ülkesinde bulunmaması nedeniyle ertelendi. Mısır ziyaretinin daha sonraki bir tarihte yapılacağı bildirildi.

ABD Başkan Yardımcısı Biden, İsrail’deki temasları kapsamında yarın Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Başbakan Binyamin Netanyahu ve muhalefet partisi Kadima’nın Başkanı Tzipi Livni ile görüşecek.

Biden’in programında, İsrail’in radikal görüşleriyle bilinen Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman ile görüşme bulunmadığı kaydedildi. Lieberman’ın gelecek ay Washington’ı ziyaret etmeyi planladığı için, Biden ve Lieberman arasında herhangi bir görüşme programlanmadığı belirtiliyor.

İsrail’in suikasta kurban giden eski başbakanlarından İzak Rabin ile Yahudi devletinin fikir babası Teodor Herzl’in Kudüs’teki mezarlarına çelenk bırakıp saygı duruşunda bulunacak olan Biden, daha sonra Soykırım Anıt ve Müzesini ziyaret edecek.

ABD Başkan Yardımcısı Biden onuruna İsrail Başbakanı Netanyahu bir akşam yemeği verecek.

RAMALLAH VE BEYTÜLLAHİM’İ ZİYARET

Biden, İsrail temaslarının ardından çarşamba günü, Dörtler Grubunun Ortadoğu Temsilcisi Tony Blair ile sabah kahvaltısında buluşacak, sonra Ramallah’a geçecek.

Ramallah’ta ilk görüşmesini Filistin Başbakanı Selam Feyyad ile yapacak olan Biden, daha sonra Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya gelecek.

Beytüllahim’de bir mermer fabrikasını ziyaret edip, burada yerel toplum liderleriyle yemekte buluşacak olan Biden’in programında, perşembe günü Tel Aviv Üniversitesi’nde öğrencilere hitaben bir konferans da bulunuyor.

Biden çifti, perşembe günü öğleden sonra Ürdün’e hareket edecek ve aynı günün akşamı Ürdün Kralı Abdullah ile görüşecek.