‘ABD’nin dünyadaki kötü imajı üzüntü verici’

ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, ABD'nin dünyada kötü bir imaja sahip olmasının "üzüntü verici" olduğunu söyledi.

Rumsfeld, “Müslüman fanatiklere karşı dünyadaki fikir savaşında ABD’ye zayıf not verdiğini” söyledi. Bu savaşın kolay olmadığını kaydeden Rumsfeld, ülke olarak bir formül bulamadıklarını ifade etti.

11 Eylül saldırılarıyla Irak savaşını ilişkilendiren Rumsfeld, “Bugün bazıları Amerika’nın 11 Eylül öncesi başarısız olan savunma stratejisine geri dönmesini istiyor. Irak’tan çekilmenin ABD’yi şiddetten kurtaracağını söylüyorlar. Ama, bunun kısa süreli bir erteleme olacağını biliyoruz” diye konuştu.

Irak’ta çocuklara karşı olanlar dahil yaşanan zulümü hatırlatan Rumsfeld, “şiddetin, bütün kıtalardaki milyonlarca insanın sahip olduğu değerlerle aşırı ideolojilere karşı konulmadığı sürece sona ermeyeceğini” savundu. ABD’nin ideoloji yarışında ”Mükemmel olmanın uzağında” olduğunu belirten Rumsfeld, Amerika’nın dünyada başkaları tarafından çizilen kötü imajının “üzüntü verici” olduğu şeklinde bir ifade kullandı.

“Asıl mücaledenin Müslümanlar içindeki ılımlılarla aşırı sesler arasında olduğunu” iddia eden Rumsfeld, ılımlı sesleri desteklemek ve cesaretlendirmek için bir yol bulmaları gerektiğini söyledi.

ABD’nin Soğuk Savaş dönemindeki Amerikan Enformasyon Ajansı gibi bir kuruma artık sahip olmadığını kaydeden Savunma Bakanı, “bu tür kurumlara büyük ihtiyaç duyduklarını” belirtti.