ABD’nin Irak planı

Amerikan The Washington Post gazetesine göre, Savunma Bakanlığından (Pentagon) bir kurul, Irak'ta güvenlik durumunun düzeltilmesi için 3 seçenek üzerinde duruyor.

Gazetenin haberinde, üst düzey Savunma Bakanlığı yetkililerine dayanılarak, kurulun büyük olasılıkla, söz konusu seçenekleri birleştirerek, Irak’ta kısa süreli olarak Amerikan askerlerinin sayısının artırılmasını ve Irak güçlerine uzun süreli eğitim verilmesini tavsiye etmesinin beklendiği kaydedildi.

Habere göre, kurulun değerlendirmeleri hakkında kendisine bilgi verilen aralarında Genelkurmay Başkanı Peter Pace’in bulunduğu yetkililer, kurulun, Irak’ta asker sayısının artırılması için bu ülkeye uzun süreli binlerce asker gönderecek yeteri kadar Amerikan gücü bulunmadığı sonucuna vardığını belirtti. Yetkililer, Irak’tan hızla askerlerin çekilmesi seçeneğinin de kurul tarafından bu durumda Irak’ın büyük olasılıkla doğrudan iç savaşa sürükleneceği gerekçesiyle reddedildiğini kaydetti.

Yetkililere göre, Pentagon kurulunun bu seçeneklerin karışımıyla hazırladığı, Irak güçlerinin uzun süreli eğitiminin genişletilmesiyle Amerikan muharebe gücü varlığının azaltılması planı uyarınca, Irak’taki ABD varlığı kısa süreli olarak 20-30 bin artırılacak. Irak’ta halen 140 bin Amerikan askeri bulunuyor.

ABD’de bu ayki Kongre seçimlerini, gelecek aylarda Irak’tan askerlerin çekilmeye başlanması için çalışma taahhüdünde bulunan Demokratların kazanmasından sonra Washington’ın Irak stratejisine ilişkin Pentagon dışında ulusal güvenlik servisleri de çeşitli çalışmalar yürütüyor. Ayrıca aralarında eski Demokrat ve Cumhuriyetçi parti yetkililerinin de yer aldığı Irak Çalışma Grubu da alternatif seçenekler üzerinde çalışıyor.