ABD’nin İran’a olası müdahalesinde NATO yardımı

İngiliz Sunday Times gazetesi, "ABD'nin İran'a olası müdahalesinde NATO yardımını" birkez daha gündeme getirdi

İsrail’de yaklaşık 2 hafta önce erken uyarı uçaklarının tanıtımında konuşan NATO Hava Kuvvetleri Erken Uyarı ve Kontrol Gücü Başkanı General Axel Tüttelmann’ın İran’a olası bir askeri müdahalede NATO’ya bağlı birliklerin katılabileceğini söylemesi endişe yarattı.
“NATO konseyinin karar vermesi halinde ilk çağrılacak birlik biz olabiliriz” sözlerini dile getiren Tüttelmann’ın bu çıkışı, ABD’nin İran’a olası bir askeri müdahalesinde NATO’nun destek vereceği şeklinde yorumlandı.

İngiliz The Sunday Times gazetesinin haberinde, geçen yıl sonunda Türkiye’ye gelen CIA Başkanı Porter Goss’un Başbakan Erdoğan’dan siyasi, lojistik ve istihbarat desteği istediği yolundaki özellikle Almanya basınında çıkan iddialara yer verildi.

Gazetenin haberinde Pentagon danışmanı ve askeri bir düşünce kuruluşu olan Lexington Enstitüsü Başkan Yardımcısı Dan Goure’nin “NATO, Türkiye’de hava savunma operasyonları gerçekleştirebilir” yorumuna da yer verilirken, İsrailli eski bir savunma yetkilisinin “Bütün NATO üyelerinin acil durum planı olduğuna inanıyorum” açıklamasına değinildi.

Bir İngiliz savunma yetkilisi ise, İran’a saldırı konusunun “tamamen spekülasyon” olduğunu belirterek “Kimsenin bu kadar ileri gittiğini sanmıyorum. İrak sebebiyle hepimizin aklı başka yerde” değerlendirmesini yaptı.