‘ABD’nin Ortadoğu politikası terörü körüklüyor’

Hamas'ın siyasi kanat lideri Halit Meşal, İsrail ile mücadeleye devam edeceklerini söyledi. Meşal, ABD'nin Ortadoğu politikasının da terörü körüklediğini belirtti.

Hamas’ın sürgündeki siyasi kanat lideri Halit Meşal, Birleşik Arap Emirlikleri’nde Reuters’a yaptığı açıklamada, İsrail’in işgal ve istikrar arasında bir seçim yapması gerektiğini ve İsrail’e karşı silahlı direnişin meşru olduğunu söyledi. Meşal, her türlü direniş seçeneğinin Filistin halkına ve gruplara açık olduğunu da ifade etti.

“İsrail işgali ve Amerikan’ın taraflı politikaları devam ettiği sürece terörün artacağını” kaydeden Meşal, ABD dış politikasının yangına benzin döktüğünü ifade etti. Bush’a mesaj gönderen Meşal, “ABD Başkanı’nın hatalarını daha da kötüleştirmemesi gerektiğini” söyledi.

Meşal, Filistinlilerin hakları tanınana dek İsrail’i tanımaya yönelik uluslararası baskıları reddedeceklerini de ifade ederek, “kurbana, katilini ya da işgalcisini tanıması için baskı yapılması mantık dışı. Yapılması gereken İsrail’in pozisyonunda temel bir değişiklik” diye konuştu.

Filistin yönetimine mali destek sağlamak amacıyla şu sıralar Ortadoğu ve Arap ülkelerine ziyaretler gerçekleştiren Hamas lideri, “Filistin’de başa geçecek yeni hükümetin yıllık 1.75 milyar dolara ihtiyaç duyduğunu” Arap liderlere ilettiğini belirtti. Meşal, gelecek hafta Sudan’ın başkenti Hartum’da yapılacak olan Arap Birliği zirvesinde, Filistin’e yapılacak mali yardım konusunda anlaşma sağlanacağına inandığını dile getirdi.