ABD’nin uluslararası itibarı azalıyor

BBC'nin 25 ülkede yaptırdığı anket sonuçları, ABD Başkanı George W. Bush'un, yalnızca kendi ülkesinde değil, dünya genelinde de desteğini giderek yitirdiğini ortaya koydu.

BBC Dünya Servisi’nin, 25 ülkeden yaklaşık 26 bin kişinin katılımıyla yaptığı anketin sonuçlarına göre, katılımcıların yalnızca yüzde 29’u, ABD’nin dünya üzerinde genellikle ”olumlu” etkisi olduğunu bildirdiler. Bu oranın geçen yıl yüzde 36, 2 yıl önce ise yüzde 40 olduğu kaydedildi.

Katılımcıların yüzde 49’u ise ABD’nin uluslararası alanda ”olumsuz” rol oynadığını ifade etti.

Bush, Irak’a 21 bin 500 asker göndermeye hazırlanırken, anketi cevaplayanların yüzde 73’ü, ABD’nin bu ülkeyle ilgili politikasını onaylamadıklarını dile getirdi.

ABD’nin, dünyanın iyiliği için çalışan bir güç olduğunu düşünenlerin sayısı ise yüzde 63’den, yüzde 57’ye geriledi. 2 yıl önce bu oranın yüzde 71 olduğu kaydedildi.

Her yıl yapılan ankette, bu yıl ilk kez Irak savaşı, ABD’nin küresel ısınma politikaları, İran’ın nükleer programı gibi özel başlıklarla ilgili sorular soruldu. Tüm bu konularla ilgili olarak katılımcılar, ABD’yi onaylamadıklarını belirgin biçimde ortaya koydular.

Anketi yürüten GlobeScan kuruluşu, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Şili, Çin, Mısır, Fransa, Almanya, İngiltere, Macaristan, Hindistan, Endonezya, İtalya, Kenya, Lübnan, Meksika, Nijerya, Filipinler, Polonya, Portekiz, Rusya, Güney Kore, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve ABD’den, yaklaşık 1000’er kişiye soru yöneltti.

GlobeScan kuruluşuyla birlikte anket çalışmasını yürüten Maryland Üniversitesi Uluslararası Politik Tutumlar Programı Yöneticisi Steven Kull, ”Dünyadaki genel düşünceye göre, bugünlerde ABD hükümetinin ‘doğru’ birşey yapabilmesi zor görünüyor” diye konuştu.

Ankete katılanların yüzde 68’i, ABD’nin Ortadoğu’daki askeri varlığının, bölgede daha fazla çatışmayı körüklediğini belirtirken, yalnızca yüzde 17’si ABD askerlerinin bölgeye istikrar getirdiğini kaydetti.

Ankette, Irak savaşına karşı çıkanların oranının yüzde 73, ABD’nin Guantanamo Üssü’ndeki uygulamalarını onaylamayanların oranının ise yüzde 67 olduğu belirtildi.

Katılımcıların yüzde 65’i ise, ABD’nin, İsrail’in Lübnan’a geçen yaz düzenlediği saldırıya yaklaşımının yanlış olduğunu, İsrail’i eleştirmeyerek hatalı davrandığını ifade etti.

26 bin kişinin yüzde 60’ı, Washington yönetiminin İran’ın nükleer programına sert itirazına da karşı çıktığını dile getirdi. Katılımcıların yüzde 56’sı da Bush’un, iklimdeki değişimin küresel ısınmayla kesin olarak bağlantılı olmadığı görüşüne katılmadıklarını bildirdi.

ABD’nin Irak savaşındaki en güçlü müttefiki İngiltere’de de, ABD’nin dünyaya olumsuz etkisi olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 57 oldu. İngiliz katılımcıların yüzde 81’i, ABD’nin Irak’taki varlığını onaylamadığını dile getirdi.

Anket sonuçlarını değerlendiren Steven Kull, yardımlar ve fonlar nedeniyle ABD’ye en olumlu bakışın Afrika ülkelerinden geldiğini, bu yıl Kenya’daki katılımcıların yüzde 70’inin, Nijeryalılar’ın yüzde 72’sinin, ABD’nin iyi işler yaptığını söylediğini kaydetti.