ABD’nin yeni Irak stratejisi

ABD'nin yeni Irak stratejisini açıklayan Başkan Bush, başta başkent Bağdat olmak üzere Irak'ta güvenliğin ilerletilmesi amacıyla 20 binden fazla ilave Amerikan askeri göndereceğini resmen duyurdu.

Televizyondan Amerikan halkına seslenen Bush, Irak’ta süren direnişe ve mezhepler arası çatışmalara karşı daha önce alınmaya çalışılan önlemlerin başarılı olamadığını itiraf ederken, “Nerede hata yapıldıysa sorumluluk bana ait” dedi. ABD Başkanı, yeni planının ise başarıya ulaşacağını savundu.

PKK

Bu arada Başkan Bush, PKK terörü konusunu kastederek, “Türk ve Irak hükümetleriyle birlikte çalışarak bu iki ülkenin sınırındaki sorunları çözmesine yardım edeceğiz” dedi.

Irak’ta başarısızlık durumunda aşrı dinci radikallerin güç kazanacağını, bölgedeki ılımlı hükümetleri devirme, kaosa yol açma ve petrol gelirlerini amaçları uğruna kullanma yolunda avantaj sağlayacağını anlatan Bush, bunların kabul edilemeyeceğini vurguladı.

Başkan Bush, Irak’ta süren mücadelenin sonucunun, teröre karşı küresel savaşın gidişatını ve Amerikalıların güvenliğinin geleceğini belirleyeceğini söyledi.

Bush, başta Bağdat’ta olmak üzere güvenliği sağlama amaçlı önceki çabaların neden başarıya ulaşamadığını anlatırken, yetersiz asker sayısı yüzünden Amerikan ve Irak güçlerinin temizledikleri bölgelerden daha sonra çekilmek zorunda kaldığına ve teröristler ile direnişçilerin buralara geri döndüğüne işaret etti.

Başkan Bush, yeni stratejisi çerçevesinde Bağdat’taki askeri güç düzeyinin artırılması sayesinde güvenlik kuvvetlerinin artık temizledikleri bölgelerden çekilmek durumunda kalmayacağını anlattı.

Bush, daha önce siyasi ve mezhepsel nedenlerle girilemeyen Bağdat’ın bazı mahallelerine bu defa girileceği konusunda Irak hükümetinden yeşil ışık aldıklarını söyledi.

EĞER IRAK HÜKÜMETİ VERDİĞİ SÖZLERİ TUTMAZSA

Iraklıların, güvenliğin ilerletilmesi görevi için halen yeteri kadar güçlü olmadığını ifade eden Bush, bu yüzden ilave Amerikan askerlerine gerek olduğuna dikkat çekti.

Bush, buna karşılık ABD’nin Irak’taki kararlılığının ucunun açık olmadığını da kaydederek, “Eğer Irak hükümeti verdiği sözleri tutmazsa hem Amerikan halkının hem de Irak halkının güvenini kaybeder” dedi.

Başkan Bush, Irak Başbakanı Nuri el Maliki’nin, güvenlik operasyonları yapılırken mezhep ve siyasi görüşlere karşı ayırım yapılmayacağı güvencesi verdiğini belirtti.

“TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜN KORUNMASINI GEREKTİRİYOR”

Bush, yeni stratejiye karşın Irak’ta intihar saldırılarının, cinayetlerin ve bombalı saldırıların hemen sona ermeyeceği uyarısında da bulundu. “Irak’taki düşmanlarımız, televizyon ekranlarımızın ölüm ve ıstırap görüntüleriyle dolu olması için elinden geleni yapmayı sürdürecek” diyen Bush, ancak zamanla Bağdat’ta güvenlik durumunun ilerleyeceğini savundu. Irak’ta başarı için askeri operasyonların yeterli olmadığını anlatan Bush, günlük hayatın iyileştirilmesine yönelik şekilde Iraklılara ekonomik destek sağlayacaklarını da anlattı.

Bush, “Irak’ta başarı, ülkenin toprak bütünlüğünün de korunmasını ve bölgenin aşırıların tehditlerine karşı istikrara kavuşturulmasını gerektiriyor” diyerek, İran ve Suriye’den terörist ve direnişçilere destek geldiğini savundu ve bu iki ülkeyi suçladı. Başkan Bush, İran’ın nükleer silah elde etmesini engellemek için diğer ülkelerle çalışacaklarını belirtti.
Bush, “Afganistan’dan Lübnan’a ve Filistin topraklarına uzanan yerlerde milyonlarca insan, artık şiddetten çok sıkıldı ve çocukları için barış ve fırsat dolu bir gelecek istiyor. Bu insanlar şimdi Irak’a bakıyor ve ‘ABD geri çekilip ülkenin geleceğini aşırılara mı bırakacak yoksa Iraklılar ile birlikte mi duracak’ diye merak ediyor” dedi. Irak’ta başarının hala mümkün olduğunu anlatan Bush, yeni stratejisinin başarıya ulaşması için Kongreden destek istedi.
Bush, Amerikan halkına hitaben de 2007 yılının daha fazla sabır, fedakarlık ve kararlılık gerektireceğini söyledi, ancak çabaların boşuna olmadığını kaydetti.

Başkan Bush, sözlerine son verirken, “Kazanabiliriz ve kazanacağız” dedi.

BUSH’UN YENİ IRAK STRATEJİSİNİN AYRINTILARI

ABD Başkanı George W. Bush’un Amerikan halkına hitaben yaptığı konuşmayla temel noktalarını dile getirdiği yeni Irak stratejisi, ABD’nin Irak’ta kaybetmesi durumunda teröre karşı yürütülen savaşın da kazanılamayacağı yaklaşımı üzerinde oluşturuldu.

Beyaz Saray tarafından yayımlanan “Irak’ta ileriye doğru yeni yol” adlı stratejinin unsurları arasında PKK terörüne karşı mücadelede çabaların artırılması konusuna da yer verilirken, bu ve diğer unsurlarda uygulamada önderliğin Iraklılara ait olacağına işaret edildi.

6 TEMEL İLKE

Beyaz Saray’ın belgesine göre stratejide şu 6 temel ilke yer aldı:

“Önderliğin Iraklılarda olması, Iraklıların halklarını koruması, aşırılık yanlılarının izole edilmesi, siyasi ilerlemeye olanak sağlanması, siyasi ve ekonomik çabaların çeşitlendirilmesi ve Irak stratejisinin bölgesel bir yaklaşım üzerine yerleştirilmesi.”

Bu çerçevede yeni strateji, Iraklılara ve ABD’ye görevler verecek şekilde güvenliğe ilişkin, siyasi, ekonomik ve bölgesel konulardan oluştu.

PKK VE BÖLGESEL BOYUT

Bölgesel boyutta Iraklıların önderlik edeceği konular arasında terör örgütü PKK ile mücadelede çabaların artırılması, Arap ülkeleriyle yakın işbirliği yapılması, bölgesel bir forumun kurulması ve Irak’ta olumsuz dış faaliyetlerle mücadele edilmesi öngörüldü.

ABD önderliğindeki koalisyon liderliğinde yürütülecek faaliyetler arasında ise Türkiye ile Irak arasındaki ilişkilerin iyi olmasına yardım çabalarının sürdürülmesi, Irak’ta asker sayısının artırılması, İran ve Suriye’nin Irak’taki etkisiyle mücadele edilmesi, bölgedeki ortak ülkelerle savunma ilişkilerinin güçlendirilmesi, Arap ülkelerinin Irak hükümetini desteklemesinin cesaretlendirilmesi ve bölge ülkelerinin terörle savaşta desteğinin aranmasının sürdürülmesi yer aldı.

SİYASİ BOYUT

Siyasi boyutta ise Irak hükümetinin sorumluluğu; “tarafsız görev yapmak, uzlaşma çabalarını desteklemek ve bütün aşırı güçlerle mücadele için koalisyon güçlerine yetki vermek” olarak dile getirildi.

Iraklı liderlerden de uzlaşmayı desteklemeleri ve birlik hükümetinin temeli olarak ılımlı bir koalisyon oluşturmaları istendi. ABD önderliğindeki koalisyonun da bu alanda ılımlı Şii, Sünni ve Kürtlerle stratejik ortaklıklar oluşturması öngörüldü.

GÜVENLİK

Güvenlik boyutunda Irak hükümetinin sorumluluğu; “bütün partilere mezhepler arası çatışmaları durdurma çağrısında bulunmak, Bağdat’ın kontrolünün sağlanması için koalisyonla işbirliği yapmak, Bağdat’ın güvenliği için gerekli Irak güçlerini görevlendirmek, milis güçlerinin dağıtılmasının planlarını yapmak ve ödeneğini sağlamak” olarak ifade edildi. ABD önderliğindeki koalisyonun da güvenlik için ilave birlikler göndermesi ve El Anbar bölgesinde el Kaide ile mücadelede aşiretlere destek sağlaması öngörüldü.

Güvenlik için ayrıca hem Irak hem koalisyon güçlerinin, El Kaide ve direnişçi örgütlerle çatışmayı sürdürmesi ve “ölüm mangalarına” karşı daha sert eyleme geçmesi planlandı.

EKONOMİ

Ekonomik boyutta da Iraklılardan petrol yasasının çıkarılması, istihdam artırıcı planlar yapılması ve ekonomik kaynakların tüm topluluklara ayırımsız sağlanması istendi. Koalisyonun da bu çabalara ilave maddi destekle katkıda bulunacağı belirtildi.

Demokratlar yeni stratejiye karşı

ABD Başkanı George W. Bush’un Irak’taki Amerikan askeri sayısının yaklaşık 21 bin 500 artırılması yönündeki yeni stratejisi, Demokrat Partililer tarafından ağır dille eleştirirken, bazı önde gelen Cumhuriyetçi Partili isimler bile plana destek vermedi.

Bush’un konuşmasının ardından ortak bir yazılı açıklama yayımlayan Temsilciler Meclisinin Demokrat Başkanı Nancy Pelosi ve Senatodaki Demokrat çoğunluk grubu lideri Harry Reid, “Irak’taki askeri varlığımızı artırmak yanlış ve bu adıma karşıyız” dediler.

Demokrat Partinin Senatodaki iki numaralı lideri Dick Durbin ise daha ileriye giderek “Bush’un da konuşmasında itiraf ettiği gibi Irak’ta kazanmıyoruz. Biz askerlerimizi çekelim, Irak da kendisini kurtarsın” dedi.

Demokrat Partinin, adaylığını henüz resmen ilan etmemesine karşın 2008 başkanlık seçimlerindeki en güçlü adayı senator Hillary Clinton da “Başkan, hiçbir yeni yön göstermedi, tam tersine, bizi yanlış yönde götürmeye devam edecek hem de daha hızlı şekilde” diye konuştu.

Başkanlık yarışının bir başka iddialı Demokrat adayı olması beklenen senatör Barack Obama da Bush’un planını “yanlış strateji” olarak nitelendirdi.

Bir başka Demokrat başkan adayı John Edwards da Bush’un Irak’a göndermeyi planladığı ilave birliklerin ödeneğinin kesilmesini önerdi.

Bush’un Cumhuriyetçi Partisinin başkan adaylığında iddialı isimleri bile ya Başkan’a karşı çıktı ya da destekleri sınırlı kaldı.

Bu isimlerden senatör Sam Brownback, “Irak’a daha fazla asker göndermenin doğru çözüm olduğunu sanmıyorum” dedi.

Irak’a ilave asker fikrini ilk ortaya atan senatör John McCain bile esas meselenin asker sayısını artırmak değil uygulamayı doğru yapabilmek olduğunu söyledi.

İddialı başkan adaylarından eski New York belediye başkanı Rudy Giuliani de prensip olarak ek asker göndermeyi desteklediğini, ancak Bush’un yeni stratejisinin uygulanmasını denetleyecek bazı ölçütlerin bulunması gerektiğini söyledi.