ABD’den tahliye teşekkürü

ABD, Lübnan'dan tahliye edilen Amerikan vatandaşlarının ülkelerine dönüş sürecinin kolaylaştırılmasında destek veren Türkiye'ye teşekkür etti.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Lübnan’dan tahliye edilen Amerikan vatandaşlarının önümüzdeki günlerdeABD’ye dönüşlerini Türkiye üzerinden yapacakları belirtildi. Açıklamada, Türkiye’ye şöyle teşekkür edildi:
”Bu sürecin kolaylaştırılmasında sağladıkları olağanüstü destekten dolayı Türk hükümetine, Türk Silahlı Kuvvetlerine ve Mersin’deki yetkililere yürekten minnettarız. Büyükelçilik olarak tüm Amerikalılar adına Türkiye’ye takdirlerimizi sunarız.”

VİZE RANDEVULARI VE VATANDAŞLIK İŞLEMLERİ

Bu arada, yapılan bir başka yazılı açıklama ile ABD’den göçmen olmayan vize randevuları ile rutin Amerikan vatandaşlık işlemlerinin Lübnan’dan tahliye nedeniyle yeniden düzenlendiği bildirildi.
Amerikan vatandaşlarının Lübnan’dan tahliye edilmesiyle ortaya çıkan aciliyet sebebiyle ABD’nin Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğundaki göçmen olmayan Amerikan vizesi randevularının yeniden düzenlenmesi gerekli olduğu belirtildi.
Açıklamada, sözü edilen düzenleme çerçevesinde; 24-28 Temmuz tarihleri arasına verilmiş olan randevular iptal edilirken, 31 Temmuz-4 Ağustos tarihleri arasına verilmiş olan randevuların ise şimdilik geçerli olduğu kaydedildi. Büyükelçilik, bu süre içinde yeni randevular verilmeyeceğini de bildirdi.
7 Ağustos Pazartesi gününden itibaren, pazartesi-perşembe arası normal göçmen olmayan vize başvurularının sabah saatlerinde devam etmesinin beklendiği belirtilerek, randevuları iptal edilenlerin, Konsolosluğun (212) 340 44 44 numaralı telefonunu arayarak, yeni randevu tarihi almaları gerektiği ifade edildi.
Açıklamada, gerçekten aciliyete sahip sağlık seyahatleri ve zorunluluk taşıyan iş seyahatleri için aynı telefon numarası kanalıylaçok sınırlı sayıda randevu verileceği de belirtilerek, Ankara’daki Büyükelçilik ve İstanbul’daki Konsolosluğun, Amerikan vatandaşlık hizmetleri için açık olacağı bildirildi. Aciliyet içermeyen konular için en azından 28 Temmuz Cuma gününe kadar beklenmesi de rica edildi.