Abdullah Gül 77 elçiden destek istedi

BM üyesi 77 ülkenin Ankara büyükelçileri ile çalışma yemeğinde bir araya gelen Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi Geçici Üyeliği'ne adaylığını tanıttı ve büyükelçilerden destek istedi.

Yemekte, büyükelçilere hitaben bir konuşma yapan Abdullah Gül, Birleşmiş Milletler’in (BM) tarihsel gelişimini anlatttı. Gül, uluslararası toplumun elinde BM’nin yerine konulacak başka bir oluşum bulunmadığına dikkat çekti. “BM bir şekilde başarısız olduysa, bunun nedeni bizlerin BM’yi başarısız kılmış olmasındandır” diyen Gül, BM’yi etkin kılmanın ülkelerin sorumluluğu olduğunu kaydetti.

Türkiye’nin; BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliklerinde 2009-2010 yılı için Batı Avrupa ve Diğer Devletler grubundan boşalacak iki sandalyeden biri için aday olduğunu söyleyen Gül, “Uluslararası barışa katkıları, yaptığı kalkınma yardımları ve insani yardımlar, bir istikrar unsuru olarak bölgesel rolü, Türkiye’yi bu görev için fazlasıyla yetkin kılmaktadır” dedi. Uluslararası güvenlik ortamının bir çok bakımdan istikrarsız olduğunu savunan Gül, ülke sınırlarının koruyucu olmaktan çıktığına dikkat çekti. Öngörülmeyen yeni tehdit türleri ve sorunlarla karşı karşıya kalındığına dikkat çeken Bakan Gül; terörizm, kitle imha silahlarının yayılması, uyuşturucu kaçakçılığı ve organize suçların bunların başında geldiğini vurguladı.

Böyle bir atmosferde geniş kapsamlı bir güvenlik anlayışına ihtiyaç olduğunu vurgulayan Gül, küresel riskler ve tehtidlerle mücadelede ortak çabaların yürütüleceği adresin BM olduğunun altını çizdi. Türkiye’nin çeşitli uluslararası koruma ve barışı tesis faaliyetlerine kayda değer katkıda bulunduğunu anlatan Gül, Türk askerinin Kore’den başlayarak Bosna, Kosova, Afganistan ve Somali’de barışı koruma görevlerinde bulunduğunu kaydetti.

Türkiye’nin, geniş bir coğrafya ile tarihi ilişkileri ve kültürel bağları olduğunu ifade eden Gül, Türkiye’nin bu özelliğinin dinler ve kültürler arasında uyumu kolaylaştıran bir arabulucu olarak hareket etmesine imkan verdiğini belirtti. Gül şöyle devam etti: “Türkiye, bölgesinde ve ötesinde bir barış ve uzlaşı kültürü oluşmasına yardımcı olmaya çalışmaktadır. Bu nedenle 2002 yılında İKÖ-AB Ortak Forumu’nun kurulmasına öncülük etmiş ve şimdi de dinler ve kültürler arası diyalog ve işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla BM Genel Sekreteri’nin himayesinde yürütülen Medeniyetler İttifakı girişiminin eş başkanlığını yürütmektedir”

Türkiye’nin Güvenlik Konseyi üyeliği için ehil olduğuna içtenlikle inandığını vurgulayan Gül, Türkiye’nin 1961 yılından beri konseyde temsil edilmediğini hatırlattı. Bakan Gül, “Bu konuda hükümetlerinizin değerli desteklerinin sağlanmasında hepinizin kişisel ilgisini talip ediyorum” dedi.