Abdullah Gül Elazığ’a neden gitmedi?

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül,neden Elazığ'a gitmediğini açıkladı...

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Türkiye toprakları zaman zaman depremlere şahit oldu. Bunlardan ders alıp, kendimizi geleceğe hazırlamamız gerekiyor. Bununla ilgili bütün kurumların olaylar ortaya çıkmadan hazırlıklı olmaları çok önemli” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, özel uçak “DAP” ile saat 11.00’de Ankara’ya geldi. Gül’ü, Esenboğa Havalimanı’nda Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Ankara Valisi Kemal Önal ve öteki ilgililer karşıladı.

Havalimanında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Gül, dün Elazığ’da meydana gelen depremin ardından bölgeye gidip gitmeyeceğinin sorulması üzerine, “Bakanlar gitti. Gerekli bütün talimatlar verildi. Devlet bütün elinden geleni, gerekenleri yapıyor. Ben bölgeye gitmedim çünkü cumhurbaşkanı ve başbakan afet bölgesine gittiği zaman işlerde aksamalar oluyor. Bu nedenle gitmedim” dedi.

Depremde hayatını kaybedenlere rahmet, ailelerine başsağlığı dileyen Cumhurbaşkanı Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Meclis’te bu sene yaptığım açılış konuşmasında tabii afetlere dikkat çektim. Tabii afetlerin zamanı yok. Bu deprem olur, sel felaketi olur ama şu bir gerçektir. Tarihin ilk çağlarından itibaren bu topraklar üzerinde deprem fay hatları var. Türkiye toprakları zaman zaman depremlere şahit oldu. Bunlardan ders alıp, kendimizi geleceğe hazırlamamız gerekiyor. Bununla ilgili bütün kurumların olaylar ortaya çıkmadan hazırlıklı olmaları çok önemli. Zaman zaman bunlarla ilgili raporlar alıyoruz. Bunlarla ilgili çalışmalar ne durumda takip ediyoruz. Özellikle son Adapazarı-İstanbul deprem felaketi Türkiye’nin aklını başına getirdi. Resimlerde de görüyoruz, bir tarafta ayakta duran bir ev, öbür taraftaki yerle bir olmuş. Çok süratli olarak şüphesiz ki tedbirlerin durmaksızın devam etmesi gerekiyor.”