Abdullah Gül: Erdoğan bana sürpriz yapmaz!

Gül, Cumhurbaşkanlığı seçimlerini artık konuşmanın zamanının geldiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yerel seçimlerin aradan çıkmasından sonra artık Cumhurbaşkanlığı seçimlerini konuşmanın zamanının geldiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Gül,  "Bu konuda Başbakan bana haber vermeden sürpriz yapmaz. Ben ona yapmam, o da bana yapmaz. Manşetlerden öğrenmem" dedi.

Kuveyt gezisinde beraberindeki gazetecilerle akşam yemeğinden sonra sohbet eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 30 Mart Yerel Seçim sürecini değerlendirirken, "biraz daha sert" olduğunu ifade etti. Gül seçim sonuçlarını değerlendirirken şunları söyledi:

"Milletin takdirini herkes olgunlukla karşıladı. Herkes kendisine göre bir ders çıkaracaktır. Olağandışı bir seçim kampanyası oldu. Türkiye’deki seçim döneminin kırıcılığı 1950’den beri hep böyle, hangi döneme bakarsanız bakın. Bu geleneği değiştirmediğimiz sürece maalesef bazı eşikleri aşamayız. Benim kanaatim o. Ama bu sefer daha da farklı oldu, daha da biraz sert oldu. Bu ister istemez Türkiye’nin algısı ile ilgili problemler de yarattı. Şimdi seçimler bitti halk söyleyeceğini söyledi. Herkes de saygıyla karşıladı."

Türkiye'nin kendi esas uzun vadeli gündemine dönmesi gerektiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Gül, hızla normalleşilmesi gerektiğini, dışarıda oluşan algı bozukluğunun onarılması gerektiğini söyledi. Gül şöyle dedi:

"Yoksa bu hasarlar ileride tamiri zor hasarlara dönüşür. Kayıp olur. Onun için ‘Türkiye siyasi geleneğinin sert kampanyalarından birini daha Türkler yaşadı orada bıraktılar’ dedirtmemiz lazım herkese. Unutmayalım ki ekonomik şeyler adım adım gelir. Bir günde ortaya çıkmaz onlar."

CUMHURBAŞKANLIĞINA ADAY OLACAK MI?

Abdullah Gül, Cumhurbaşkanlığına aday olup olmayacağı sorusunu da cevaplandırdı:

"Ondan önce şunu söylemek gerekir, bana bir- iki sene önce de soruyordunuz. Zamanı gelince konuşuruz diyordum. Şimdi bu seçim aradan çıktıktan sonra bundan sonraki seçim Ağustos’ta cumhurbaşkanlığı seçimi olduğuna göre bunun da günü geldi. Bu da konuşulacaktır tabii. Ne zaman derseniz; seçim yeni çıkmış. Seçimin neticeleri bile ilan edilmemiş. Bunlar bir ilan edilir. Nihayetinde o günlere gelmiş olduk. Nisan ayının sonunda Mayıs ayının başında bunlar netleşmiş olur. Nasıl olur, ne olur, ne olur, bunları cumhurbaşkanlığı seçiminden önce oturur konuşuruz; Başbakan’la da diğer arkadaşlarımla da ona göre karar veririz. Cumhurbaşkanlığı ile her şeyin artık konuşulacağı gün geldi. Herkes bununla uğraşacak. Mayıs ayı içerisinde herhalde bunlar netleşir.

ERDOĞAN SÜRPRİZ YAPMAZ

Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan'ın kendisine haber vermeden sürpriz adım atmayacağı sorusunu da cevaplandırdı:

"Açıkçası ben Başbakan’a yapmam, O da bana yapmaz. Bu tip öyle meselelerde oturup konuşuruz. Manşetlerden öğrenmem."