Abdullah Gül İsrail’i uyardı: Annapolis kararlarına uy

Gül, Annapolis zirvesinde alınan kararların uygulanması konusunda İsrail'e uyarıda bulundu.

Gül, Doğu Kudüs’te yeni yerleşim yerleri kurmak için adım atan İsrail’e ‘Annapolis kararlarına uy” çağrısı yaptı.

Cumhurbaşkanı Gül ile çalışma ziyareti için Türkiye’de bulunan Ürdün Kralı Abdullah, Çankaya Köşkü’ndeki baş başa ve heyetler arası görüşmeler ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşen çalışma yemeğinin ardından basın toplantısı düzenlediler.

Konuşmasına, Kral Abdullah’ı ve beraberindeki heyeti Türkiye’de ağırlamaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek başlayan Cumhurbaşkanı Gül, konuk Kral’ın, yaklaşık 2 yıllık bir sürenin ardından Türkiye’yi tekrar ziyaret ettiğini hatırlattı.

”Bu ziyaret birbirine dost ve yakın olan iki ülke arasındaki iyi ilişkilerin yeni bir ivme kazanmasına fırsat veren bir ziyaret olmuştur” diyen Cumhurbaşkanı Gül, görüşmeleri sırasında iki ülke arasındaki ilişkileri çok geniş bir biçimde gözden geçirdiklerini, bölgesel ve uluslararası konuları da ele aldıklarını söyledi.

İkili ilişkilerde ekonomik potansiyelin geliştirilebileceği konusunda fikir birliğine vardıklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, siyasi ilişkilerin iyi olduğunu belirterek, bu alanda da düzenli istişare görüşmelerinin başlatılmasına karar verildiğini kaydetti.

Bölgesel ve uluslararası konularda aynı yönde düşüncelerin paylaşıldığını görmekten büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, bu çerçevede ortak bir açıklamanın kabul edildiğini bildirdi.

Kral Abdullah’ın ziyaretinin Orta Doğu sorunuyla ilgili gelişmelerin yaşandığı bir döneme rastlaması nedeniyle önemli olduğunu belirten Gül, bu bağlamda, Annapolis Konferansı sonrasında yaşanan gelişmeler, Lübnan ve Irak başta olmak üzere bölgesel konuları geniş bir şekilde ele aldıklarını ifade etti.

Barış sürecinin sonuca ulaşması için Türkiye ile Ürdün’ün yapabileceği ortak çalışmaları da gözden geçirdiklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, ”Orta Doğu’da istikrarı, ılımlılığı, modernleşmeyi temsil eden Türkiye ve Ürdün arasındaki iş birliği, bölgede barış ve istikrarın sağlanmasına önemli katkıda bulunacaktır” diye konuştu.

Kral Abdullah’ın çalışma ziyaretinin iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da gelişmesine ve bölgede barış ve huzur ortamının tesisine büyük katkıda bulunacağına olan inancını dile getiren Abdullah Gül, ”Değerli kardeşim” diye hitap ettiği Kral Abdullah’a, Türkiye’yi ziyaretin dolayı duyduğu memnuniyeti bir kez daha iletti.

-ORTA DOĞU BARIŞ SÜRECİ-

Cumhurbaşkanı Gül ve Ürdün Kralı Abdullah, açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Gül, ”Özellikle İsrail’in Doğu Kudüs’te kurduğu yeni yerleşim birimleri göz önüne alındığında, Orta Doğu’da barış sürecine olan inancınızı hala koruyor musunuz?” sorusu üzerine, Kral Abdullah ile yapılan görüşmelerin en önemli başlıklarından birinin Orta Doğu barış süreciyle ilgili gelişmeler olduğunu söyledi.

Bu çerçevede, Annapolis Konferansı’nın nasıl gerçekleştirildiğinin gözden geçirildiğini aktaran Cumhurbaşkanı Gül, konferans sonucunda ortaya bir takvim konduğunu ve neticeler beklendiğini hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Gül, ”Herkesin barış sürecinin başarıyla neticelenmesi için büyük sorumluluğu vardır. Hiç kimsenin bu süreci tıkamak için, bu süreci engellemek için bir gayret içerisine girmemesi gerekir” dedi.

-SÜRECİN SAĞLIKLI İŞLEMESİ İÇİN…-

İsrail’in Doğu Kudüs’te yeni yerleşim bölgesi kurma girişiminin bütün dünyayı ”şok” ettiğini vurgulayan Gül, bu davranışın Annapolis’te alınan kararlara aykırı olduğunu dile getirdi.

İsrail liderliğinin bu girişimi düzeltmesi ve bu süreci tıkayabileceklere fırsat verecek bir hareket içinde olmaması gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, bugün, bölgede çok olumlu bir havanın hakim olduğu inancını dile getirdi.

Annapolis Konferansı’na sadece İsrail ve Filistin taraflarının değil, Lübnan ile Suriye’nin de katıldığını ve kapsamlı bir görüşme yapıldığını anımsatan Cumhurbaşkanı Gül, barış için büyük bir şans ve fırsat olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Gül, ”Eğer, bu seferde bir başarısızlık söz konusu olursa, bundan sonra gelebilecek çok daha büyük olumsuzluklar olur. Daha önceki tecrübeler bunu göstermiştir. Herkesin bu sürecin sağlıklı işlemesi için elinden gelen tüm gayreti göstermesi gerekir” diye konuştu.