Abdullah Gül nasıl Cumhurbaşkanı adayı oldu?

Ankara, cumhurbaşkanlığı seçiminde kritik haftaya girdi. Bakanlar Kurulu bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında 4.5 saatlik bir görüşme yaptı.

Ardından saat 18.30’de toplanan AK Parti Merkez Yürütme Kurulu da cumhurbaşkanı seçimi konusunu görüştü.

4.5 saatlik toplantı sonrası açıklama yapan Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin, “Bir değerlendirme yaptık. Daha sonra açıklama yapılacak” dedi.

Şahin, Abdullah Gül’ün aday olup olmayacağı konusunda da, “Kararı kendisi verecek” dedi.

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Erdoğan, partisinin Merkez Yürütme Kurulu’nu (MYK) AK Parti Genel Merkezi’nde topladı.

Abdullah Gül üye olmadığı halde AKP MYK toplantısına davet edildi. AK Parti Genel Merkezi’nde saat 18.30’da başlayan toplantıdan yarım saat önce parti binasına gelen Gül, yaklaşık 1 saat 15 dakika sonra genel merkezden ayrıldı.

Abdullah Gül, partiden ayrılırken gazetecilerin cumhurbaşkanı adaylığı konusundaki sorularını yanıtlamadı.

AK Parti’de cumhurbaşkanlığı için Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün ismi baştan beri gündemdeydi. Ancak kulislerde, Başbakan’ın açıklamasına da dayanılarak, birden fazla adayla seçime gidilebileceği konuşuluyordu.

Erdoğan, “Parti liderlerini ziyaret edecek misiniz?” sorusuna ““Artık ben mi aday olan arkadaşlarımız mı görüşür o belirsiz” cevabını vermişti.

Başbakan bu sözleri kullanmıştı ama AK Parti’de Gül’ün karşısına rakip çıkması beklenmiyordu.

Nitekim dün açıklamalarda bulunan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, Gül’ün adaylığına destek verdiler.

Muhalefet de AK Parti’nin kararını bekliyordu

CHP, Gül dışında bir adayı destekleyebileceğini açıklamış; hatta Murat Başesgioğlu ismini olumlu bulduğunu belirtmişti. DSP de Başesgioğlu ismine destek vereceğini açıklamıştı.

TBMM’deki diğer muhalefet partisi MHP, eğer AK Parti üzerinde uzlaşılmayan bir ismi aday gösterirse, kendi adayını çıkartıp ona oy verecek.

İlk oylama 20 Ağustos’ta

Bütün bu tartışmalar uzun sürmeyecek. İlk oylama 20 Ağustos’ta, ikinci oylama 24 Ağustos, üçüncü oylama ise 28 Ağustos’ta yapılacak.

Takvime göre cumhurbaşkanlığı için son oylama 1 Eylül’de yapılacak.

Ancak AK Parti’nin adayının en geç 28 Ağustos’taki üçüncü oylamada seçilmesi bekleniyor, çünkü bu oylamada yarışa giren adaylardan birisinin 276 oy alması ipi göğüslemesi için yeterli olacak.