Abdullah Gül: Operasyon için kimseden izin almayız

Abdullah Gül, sınır ötesi operasyon konusunda kimseden izin alma ihtiyacı olmadığını söyledi.

EXPO 2015 toplantısına katılmak için İzmir’e gelen Bakan Gül, burada bir gazetecinin ABD Dışişleri Bakanı Condolezza Rice ile yaptığı telefon görüşmesinde muhtemel bir Kuzey Irak’a yapılacak sınır ötesi operasyonun gündeme gelip gelmediğini sorması üzerine şu cevabı verdi: “Bizim hiç kimseden bununla ilgili izin alma diye bir durumumuz sözkonusu değildir. Türkiye her türlü kararı kendisi verir. İcraatlarını kendisi yapar. Bununla ilgili ne zaman nasıl karar verileceğini daha önce söyledim. Bununla ilgili hükümet ve Genelkurmay kendi içerisinde zaten görüşmeler yapmıştır. Nasıl hareket edileceği bellidir. Dolayısıyla Amerika Birleşik Devletlerinden Irak’ı işgal eden güç olduğu için terörle mücadele konusu sözkonusu olduğunda sadece Bağdat’taki, Basra’daki değil Kuzey Irak’ta yerleşen törer örgütleriyle mücadele etmesi gerektiğini hatırlatırız. Bunun ötesinde herşey bize kalmıştır. Kendisiyle görüştüğümde sadece bunları ifade ettim.”

Tuz Hurmatu’da önceki gün yaşanan bombalı saldırı sonucu çok sayıda Türkmen’in ölmesi üzerine bölgeye bir uçak sağlık ve gıda yardımı gönderildiğini belirten Bakan Gül, “Malesef terörün ne kadar kötü olduğunu, terörün ne kadar insanlık düşmanı olduğunu biz de biliyoruz. Bütün arzumuz bununla ilgili kararlı bir şekilde mücadele etmek, içeride ve dışarıda bunların önünü kesmek.” diye konuştu.

Balçova Termal Tesislerinde gerçekleşen ve üç saat süren EXPO 2015 toplantısı sonrası değerlendirme yapan Bakan Abdullah Gül, “Bu proje İzmir projesi değildir. İzmir’in çok ötesinde bir Türkiye projesidir. İzmir en layık olduğu ve en iyi şekilde bu işte yarışacağına karar verdiğimiz için İzmir’de yapılıyor. Türkiye’nin en şirin şehri olan İzmir, ülkenin gerçekten batıya açılan penceresi. Ayrıca tarihi olarak, kültür olarak Türkiye’nin en zengin illerinden. Ülkemizin modern şehri. Ekonomi, kültür, turizm burada geleneği olan bir yer. Bu düşüncelerle yarışıyoruz.” diye konuştu.

Toplantıya Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Devlet Bakanı Mehmet Aydın, İzmir Valisi Mustafa Cahit Kıraç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir’deki çeşitli oda başkanları ve sivil toplum örgütü temsilcileri hazır bulundu.