Abdullah Gül: Türkiye Atatürk’ün hayallerini gördüğü bir ülke olma yolundadır

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Büyük Atatürk'ün ebediyete intikal edişin bu yılki törenlerinde gururla ifade ediyorum ki Türkiye O'nun hayallerini gördüğü bir ülke yolundadır.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Büyük Atatürk’ün ebediyete intikal edişin bu yılki törenlerinde gururla ifade ediyorum ki Türkiye O’nun hayallerini gördüğü bir ülke yolundadır.” dedi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 75. yıl dönümü münasebetiyle Başbakanlık Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu tarafından Milli Kütüphane’de bir anma töreni düzenlendi. Törene, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın yanı sıra çok sayıda seçkin davetli katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan 10 Kasım Atatürk’ü anma programı sonrasında Ankara Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nun Atatürk’ün sevdiği eserlerden oluşan konseri ile devam etti.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Atatürk’ün Türk ve dünya tarihine damgasını vurmuş bir lider olduğunu ifade ettiği konuşmasında “Ülkelerin mukadderatını etkileyen liderler şartların yarattığı bir ortam içinde tarih sahnesine çıkarlar ve kendi kişilikleri, yetenekleri ve güçleri ile toplumlara yön verirler. Tarihimizin olağanüstü şartlarının yaşandığı bir dönemde kararlılığı, engin bilgisi, dehası ve cesareti ile milletimize önderlik yapan Büyük Atatürk, Türk ve dünya tarihine damgasını vurmuş, insanlığın takdirini kazanmış bir liderdir.” sözlerine yer verdi.

“TÜRKİYE BUGÜN HER ZAMANKİNDEN DAHA GÜÇLÜ BİR ÜLKE”

Türkiye’nin bugün her zamankinden daha güçlü bir ülke olduğu vurgusunu yapan Gül, “Bunu söylerken ekonomik, siyasi ve askeri gücü yükselen standartları ile dünyada saygınlık kazanan bir ülke haline gelmiştir. Hayata geçirilen kapsamlı düzenlemeler Cumhuriyet’imizin demokratikleşmesi yolunda önemli mesafeler kat edilmiştir. Toplum ve siyaset artık ortak bir dili konuşuyor. Korkular ve vehimlerin ne kadar yersiz olduğu görülmekte. Zamanında Türkiye’nin gelişmesinin önünde tehlike gibi görünen sorunlar artık mutabakatla çözülebiliyor.” şeklinde konuştu.

On yıl sonra Cumhuriyet’in 100. yılının kutlanacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, “Cumhuriyet’imizin 100. yılında en gelişmiş demokratik standartları yakalamış, dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer alan güçlü bir Türkiye hedefliyoruz. Büyük Atatürk’ün ebediyete intikal edişin bu yıl ki törenlerinde gururla ifade ediyorum ki Türkiye O’nun hayallerini gördüğü bir ülke yolundadır.” dedi.

“ATATÜRK ASKERİ BİR DEHAYDI”

Tarihin çöküş anlarında her milletin bağrından bir liderin çıktığına şahit ettiğini ifade eden Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Mustafa Kemal, milletimizin böyle bir çöküş anında ortaya çıkardığı, Türk ve dünya tarihinde kararlılığı, sahip olduğu irade gücü ve inkılapçı kişiliğiyle yer alan bir liderdir. Gerek I. Dünya ve Kurtuluş Savaşları’nda gösterdiği askeri yetenekleriyle büyük bir komutan, savaş sonrasında dağılmanın eşiğindeki bir milleti kardeşlik duygularıyla yeniden bir araya getirmeyi başaran siyasi bir dehaya sahip devlet adamıdır.” sözlerine yer verdi.

“ATATÜRK ANLAŞILMAYAN BİR LİDER KONUMUNA DÜŞÜRÜLDÜ”

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Derya Örs ise Atatürk’ün gerektiği anlaşılamadığını ifade ederek “O’nun hakiki çehresi muhaliflerin yerden yere vuruşları, sevenlerin ve bağlıların göklere çıkarmaları arasında zaman zaman sis perdeleri arkasında gizli kalabilmiştir. Atatürk’ün eserlerini ve düşüncelerini anlamaktan ve anlatmaktan çok içi boş, kuru, klişe, basmakalıp sloganik sözlerle anlamayı tercih eden bir anlayışın zaman içinde geliştirilmiş olması ne yazık ki uzun yıllar boyu Atatürk’ü devamlı anılan ama anlaşılmayan bir lider konumuna düşürmüştür.” dedi.