ABD’ye Saddam eleştirisi

Uluslararası İnsan Hakları Örgütü Saddam'ın adil yargı hakkının ihlal edildiğini söyledi.

Örgüt, on ay süren dava boyunca, savunma heyetinin kanıtları önceden göremediği ve iddia makamı’nın tanıklarıyla görüşmek gibi temel haklarından mahrum bırakıldığını savundu.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, ayrıca baş yargıcın yansızlığına ilişkin şüphelerini dile getirdi ve suçlamaların dayandırıldığı kanıtlarda önemli boşluklar olduğunu belirtti.

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, BBC’ye davanın adil olduğuna inandığını savundu.

Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin, iki kişiyle birlikte idam cezasına çarptırılalı iki hafta oluyor.

Bu cezaya itiraz etmek için iki haftası daha var.

Ama avukatı, temyiz başvurusunun engellendiğini söylüyor.

Avukat Halil El Duleymi eğer temyiz davasını iki hafta içinde açamazsa, Saddam Hüseyin bunu izleyen bir ay içinde idam edilebilir.

Uluslararası İnsan Hakları Örgütü Human Rights Watch adına konuşan sözcü Richard Dicker ülkede yaşam hakkının yanısıra, adil yargı hakkının ihlal edildiğini söyledi.

İşte İnsan Hakları İzleme Örgütü Human Rights Watch’un raporu böyle bir ortamda yayımlandı.

Raporda dava sert bir dille eleştiriliyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Duceyl davasını iki ay boyunca izleyerek, yargıç, savcı ve avukatlarla konuşarak hazırladığı raporda, bir dizi temel hatanın yapıldığını söylüyor.

Buna göre önemli kanıtlar, savunma avukatlarına önceden bildirilmedi. Bildirildiklerinde de son anda ve okunamaz halde iletildi.

Ayrıca zanlılar, tanıklara soru sorma ve açıklarını yakalama hakkından mahrum bırakıldı. Örgüte göre davanın başyargıcının tarafsızlığı da kuşkulu.

Mahkemeye kanıt olarak sunulan belgelerdeyse, büyük eksiklikler vardı. İnsan Hakları İzleme Örgütü çıkardığı bu sonuçlara dayanarak, davada alınan kararı eleştiriyor, üstelik idam cezası verilen bir davada böyle hatalar yapılmış olmasının ‘savunulacak tarafı olmadığını’ belirtiyor.

Iraklı yetkililer, BBC’ye yaptıkları açıklamada davanın adil olduğunu ve sürecin işlemeye devam edeceğini bildirdi.

Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin 1982’de Duceyl kasabasında 148 Şii’nin öldürülmesi nedeniyle suçlu bulunmuştu.