Abeylegesse’den Süreyya’ya destek

Milli Atlet Elvan Abeylegesse, Süreyya Ayhan'ın dopingli çıktığını duyunca şok olduğunu, Ayhan'ın yeniden pistlere döneceğine inandığını söyledi.

Rus antrenörü Anatoliy Bychkov’un gözetiminde Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı Beldibi Beldesi’nde çalışmalarını sürdüren Elvan Abeylegesse, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Abeylegesse, doping kontrollerinin sonucu pozitif çıkan milli atlet Süreyya Ayhan Kop hakkındaki soru üzerine, “duyunca şok oldum, şaka sandım, inanamadım. Çok iyi bir sporcu. Hala olanlara inanamıyor, Süreyya’nın yeniden pistlere döneceğini düşünüyorum” dedi.

Abeylegesse’nin antrenörü ise aynı soruyu yanıtlamak istemedi, Bychkov, “herşeyi eşi bilir ona sormalısınız. Benim diyebileceğim, Süreyya tanıdığım en disiplinli ve en iyi sporculardan biridir” diye konuştu.

20 Aralık’a kadar Marmaris’te idmanlara devam edeceğini belirten 10 bin metre dünya ikincisi Abeylegesse, 2008’de üç önemli organizasyonda milli formayı giymeyi planladıklarını belirtti.

En büyük hayalinin olimpiyat şampiyonluğu olduğunu kaydeden Elvan Abeylegesse şöyle konuştu:

“8-10 Mart 2008 tarihleri arasında İtalya’da yapılacak Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası, Nisan ayının başında İstanbul’da yapılacak Avrupa Kupası ve Ağustos’ta Çin’de yapılacak Pekin Olimpiyat Oyunları’nda koşacağım. Her sporcu gibi benim de en büyük hayalim Olimpiyat şampiyonu olabilmek. 15 Ağustos günü Pekin’de koşulacak 10 bin metre finallerinde yer almak ve ipi göğüsleyen sporcu olmak istiyorum.”